Ռուսաստանից Հայաստան աշխատանքային միգրանտների թիվն անցած տարի ավելացել է 272 տոկոսով, ռուսաստանցիների հոսք է նկատվում նաեւ Ղազախստանում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) աշխատանքային միգրացիայի եւ սոցիալական պաշտպանության դեպարտամենտի տնօրեն Ալթինայ Օմուրբեկովան։
«Մենք ներկայացնում ենք միայն աշխատողների վերաբերյալ վիճակագրությունը, այսինքն՝ նրանք այն մարդիկ են, որոնք մեկնել են աշխատելու նպատակով։ Մենք ունենք 2022թ. տվյալները, որոնցում Ղազախստանի եւ Հայաստանի հարցում աճ է նկատվում։ Օրինակ, մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետությունում աճը 272 տոկոս է 2021թ. համեմատ։ Ղազախստանի Հանրապետությունում այդ աճը մոտ 70 տոկոս է»,- ասել է Օմուրբեկովան։

The number of labor migrants from Russia to Armenia increased by 272 percent last year. Altynai Omurbekova Director of the Department for Labor Migration and Social Protection of the Eurasian Economic Commission, told this to RIA Novosti.
"We present only the statistics on the workers; that is, they are the people who left [abroad] to work. We have the 2022 data, in which there is an increase in the case of Kazakhstan and Armenia. For example, in particular, the [respective] growth in the Republic of Armenia is 272 percent compared to 2021. In the Republic of Kazakhstan, that increase is about 70 percent," said Omurbekova.