Ադրբեջանի իշխանությունները նախատեսում են առաջին փուլում՝ ընթացիկ տարվա վերջին, օկուպացված հայկական Շուշիում վերաբնակեցնել 1500 մարդու։
Ինչպես հաղորդում է АПА-ն, այս մասին համակարգող շտաբին կից գործող էներգամատակարարման հարցերով աշխատանքային խմբի հերթական նիստի ժամանակ, որը «ստեղծվել է օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում հարցերի կենտրոնացված լուծման համար», ասել է Շուշիում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչության գլխավոր խորհրդական Քենան Գուլիեւը:
Հիշեցնենք, որ օկուպացված հայկական տարածքների բնակեցման պետական ծրագիրը կրում է «Մեծ վերադարձ» հավակնոտ անվանումը։ Այս ծրագրի շրջանակներում անցյալ տարվա օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին Շուշիում սկսվել է 23 բնակելի շենքի շինարարություն։ Նշված բնակելի շենքերում կլինի 450 բնակարան։

The Azerbaijani authorities plan to relocate 1,500 Azerbaijanis to the Azerbaijani-occupied Armenian city of Shushi in Artsakh (Nagorno-Karabakh) in the first phase: at the end of this year.
“In order to ensure the return of former [Azerbaijani] residents to Shusha [(Shushi)] and the creation of decent living conditions within the framework of the Great Return State Program of Azerbaijan, the construction of 23 residential buildings has been started since August-September, 2022, said Kanan Guliyev, Chief Adviser of the Special Representation of the President of Azerbaijan in Shusha,” APA reports.