Կրեմլում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը: Հայտնում են կառվարությունից:
Իր խոսքում Վլադիմիր Պուտինը նշել է.
«Հարգելի ընկերներ,
Հարգելի Նիկոլ Վովայի,
Եվս մեկ անգամ սրտանց ողջունում եմ բոլորիդ Մոսկվայում, Ռուսաստանում:
Շնորհակալ եմ, որ Դուք ակտիվ մասնակցություն ունեցաք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի այսօրվա նիստին։ Այս մասին մենք արդեն խոսել ենք՝ այս ամբողջ միջոցառումը, իմ կարծիքով, անցավ այն մակարդակով, ինչպես և մենք հույս ունեինք, մենք միմյանց հետ շատ անկեղծ խոսեցինք բազմաթիվ կետերի շուրջ։
Մենք նաև շնորհակալ ենք, որ համաձայնեցիք այս միջոցառմանն Ադրբեջանի նախագահի ներկայությանը։ Կարծում եմ, որ ամեն դեպքում՝ տարածաշրջանային տնտեսական կապերի զարգացման տեսանկյունից դա օգտակար է, դա լրացուցիչ հարթակ և երկխոսության հնարավորություն է ստեղծում այն ոլորտներում, որոնք ոչ մի կասկածի տեղիք չեն տալիս։
Երկկողմ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում շարունակում է ակտիվ զարգանալ։ Նշեմ, որ մեր ապրանքաշրջանառությունը վստահորեն դրական միտում է արձանագրում։ Անցյալ տարի այն աճել է ավելի քան 83 տոկոսով և հասել 5 միլիարդ դոլարի։ Այս տարվա հունվար-մարտին ավելացրել է ևս 1,5 միլիարդով։ Եթե այս գործընթացը զարգանա այսպիսի տեմպերով, ապա մենք, իհարկե, ակնհայտորեն կհաղթահարենք նաև նախորդ տարվա ռեկորդը։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի շուրջ կարգավորմանն առնչվող զգայուն հարցերին, մենք վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանի հետ ևս մեկ անգամ դեմ առ դեմ քննարկեցինք այս ամենը։ Մենք դեռ հնարավորություն կունենանք եռակողմ ձևաչափով խոսել տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերի շուրջ։ Հարցերը շատ կարևոր են և զգայուն։ Համոզված եմ, որ եթե ի վերջո, ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, հասնենք այդ հարցերի լուծմանը, ապա դա անկասկած օգուտ կբերի և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին, և ոչ միայն երկու երկրներին, այլև ողջ տարածաշրջանին, քանի որ շատ պետություններ շահագրգռված են դրանում, և դա կնպաստի հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ քաղաքական՝ այդ տարածքում բնակվող մարդկանց անվտանգության ապահովման առումով։
Մենք շատ ուրախ ենք, որ այսօր հնարավորություն ունենք հանդիպելու ոչ միայն դեմ առ դեմ, այլև ավելի լայն ձևաչափով։ Համոզված եմ, որ դա օգտակար կլինի:
Խնդրեմ»:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Շատ շնորհակալ եմ Վլադիմիր Վլադիմիրի։ Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն ջերմ ընդունելության համար:
Իսկապես, Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստն անցավ բարձր մակարդակով։ Մենք քննարկել ենք հարցերի լայն շրջանակ։
Տնտեսական դինամիկայի առումով ճիշտ եք՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում ամեն ինչ առնվազն վատ չէ։
Տարածաշրջանային իմաստով, իհարկե, մենք բավական լարված իրավիճակ ունենք Լեռնային Ղարաբաղում՝ Լաչինի միջանցքում, այդ մասին մենք այսօր բազմիցս խոսել ենք։ Ցավոք, ի հեճուկս 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, Ադրբեջանն ապօրինի արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ինչի պատճառով Լեռնային Ղարաբաղը հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի մեջ։ Դուք գիտեք, որ դադարեցվել է նաև բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ՝ արգելափակվել է Ադրբեջանի կողմից, ինչը սրում է հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Լեռնային Ղարաբաղ սննդամթերքի և ապրանքների մատակարարումները բարդացել են։ Իհարկե, ռուս խաղաղապահներն աջակցում են այս հարցում, բայց, ցավոք, ինչպես ասացի, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը տեղի ունեցավ ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ։
Այսօր մենք աշխատանքային ռեժիմով քննարկել ենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ կապված հարցեր։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ Հայաստանն իսկապես շահագրգռված է դրանում՝ մենք պատրաստ ենք սկսել ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերն ու հաղորդակցությունները՝ մեր երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության հիման վրա։ Ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել այս դիրքորոշումը։ Ցանկանում եմ հաստատել, որ մենք պատրաստ ենք՝ և՛ սահմանային ծառայությունները, և՛ մաքսային ծառայությունները պատրաստ են ապահովելու բոլոր տրանսպորտային միջոցների, երկաթուղիների, մասնավորապես՝ Հայաստանի տարածքով բնականոն անցումը։
Մենք ակնկալում ենք, որ ադրբեջանական երկաթուղին բաց կլինի նաև Հայաստանի Հանրապետության բեռների, երկաթուղային գնացքների՝ Նախիջևանով, Ադրբեջանի Հանրապետությունով, օրինակ՝ Ռուսաստանի Դաշնություն, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն տեղափոխելու համար։ Մենք ակնկալում ենք, որ այս հարցը կլուծվի պարիտետային հիմունքներով, ինչպես ասացի, երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հիման վրա»:
Ամփոփելով՝ Վլադիմիր Պուտինը հավելել է.
Դուք գիտեք մեր դիրքորոշումը մեր եռակողմ հայտարարության վերաբերյալ, Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ։ Մենք երբեք չենք փոխել մեր դիրքորոշումն այս հարցում։ Եվ Դուք գիտեք, որ թե՛ մեր հայ ընկերների, թե՛ Ադրբեջանի հետ քննարկումներում մենք միշտ հավատարիմ ենք եղել և հիմա էլ հավատարիմ ենք հենց այս դիրքորոշմանը։ Ամեն ինչ պետք է լինի մեր այս եռակողմ հայտարարության ոգուն ու տառին համապատասխան։ Մեր դիրքորոշումն այստեղ չի փոխվել։
Տրանսպորտային երթուղիների, կոմունիկացիաների՝ և՛ երկաթուղիների, և՛ ավտոճանապարհների հնարավոր կառուցման մասով, ապաշրջափակման վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը նույնպես անփոփոխ է։ Եվ նոր, ադրբեջանական պատվիրակության հետ երկկողմ շփման ընթացքում, մենք ասել ենք այս մասին։
Բայց պետք է ասել, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես հաստատում է, որ Ադրբեջանն այս հարցում որևէ փոփոխություն չունի, նրանք առանց որևէ բացառման ճանաչում են Հայաստանի ամբողջական ինքնիշխանությունն այս տարածքի նկատմամբ, և այս ամենի ինչ-որ կրկնակի, եռակի մեկնաբանությունները, կապված տրանսպորտային հաղորդակցության հնարավոր ապաշրջափակման հետ, ոչ մի հիմք չունեն:
Այդուհանդերձ, հարցեր կան, Դուք հենց նոր նշեցիք դրանք, կարծում եմ, կապված են տերմինաբանության հետ։ Կարծում եմ՝ կարող ենք այս մասին ավելի մանրամասն խոսել»:

The meeting of RA Prime Minister Nikol Pashinyan and President of the Russian Federation Vladimir Putin took place in the Kremlin. The official website of the prime minister of Armenia reports.
In his speech, Vladimir Putin said:
"Dear friends,
Dear Nikol Vovaevich,
Once again, I warmly welcome you all to Moscow, Russia.
Thank you for actively participating in today's meeting of the Supreme Eurasian Economic Council. We have already talked about this, this whole event, in my opinion, passed at the level we had hoped for, we talked to each other very frankly about many points.
We are also grateful that you agreed to the presence of the President of Azerbaijan at this event. I think that in any case, from the point of view of the development of regional economic relations, it is useful, it creates an additional platform and an opportunity for dialogue in those areas that leave no room for doubt.
Bilateral cooperation in various fields continues to develop actively. I would like to mention that our trade turnover is confidently showing a positive trend. Last year, it grew by more than 83 percent and reached 5 billion USD. In January-March of this year, it increased by another 1.5 billion. If this process develops at this rate, then we will definitely beat the previous year's record as well.
As for the sensitive issues related to the Karabakh settlement, we once again discussed all this face to face with Prime Minister Nikol Vovaevich Pashinyan. We will still have the opportunity to talk in a trilateral format about the issues of unblocking transport links. The issues are very important and sensitive. I am sure that if in the end, despite all the difficulties, we reach the solution of these issues, then it will undoubtedly be beneficial for both Armenia and Azerbaijan, and not only the two countries, but also the entire region, because many states are interested in it, and it will contribute to the normalization of relations in all directions, including political, in terms of ensuring the security of people living in that area.
We are very happy that today we have the opportunity to meet not only face to face, but also in a wider format. I'm sure it will be helpful”.
Prime Minister Nikol Pashinyan said,
"I am very grateful, Vladimir Vladimirovich. Thanks again for the warm welcome.
Indeed, the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council was held at a high level. We discussed a wide range of issues.
As for economic dynamics, you are right: everything is at least not bad in the Eurasian Economic Union.
In the regional sense, of course, we have a rather tense situation in Nagorno-Karabakh, in the Lachin Corridor, we talked about that many times today. Unfortunately, despite the trilateral declaration of November 9, 2020, Azerbaijan has illegally blocked the Lachin Corridor, due to which Nagorno-Karabakh has appeared in a humanitarian crisis. You know that the supply of natural gas and electricity to Nagorno Karabakh has also been stopped, blocked by Azerbaijan, which further aggravates the humanitarian situation in Nagorno Karabakh. The supply of food and goods to Nagorno Karabakh has become complicated. Of course, the Russian peacekeepers support in this issue, but unfortunately, as I said, the blocking of the Lachin corridor took place in the presence of the Russian peacekeepers.
Today we discussed the issues related to the unblocking of regional communications in a working mode. I would like to reaffirm once again that Armenia is really interested in this, we are ready to start unblocking all transport and economic links and communications based on the sovereignty and jurisdiction of our country. I want to confirm this position once again. I would like to confirm that we are ready, both border services and customs services are ready to ensure the normal passage of all means of transport, railways through the territory of Armenia.
We expect that the Azerbaijani railway will also be open for the transportation of goods from the Republic of Armenia through Nakhichevan, the Republic of Azerbaijan, for example, to the Russian Federation, the Islamic Republic of Iran. We expect this issue to be resolved on a parity basis, as I said, based on the sovereignty and jurisdiction of the countries."
Summing up, Vladimir Putin added,
“Dear Nikol Vovaevich,
You know our position regarding our trilateral declaration, regarding the Lachin Corridor. We have never changed our position on this matter. And you know that in our discussions with our Armenian friends and with Azerbaijan, we have always been faithful and we are faithful to this very position now. Everything should be in accordance with the spirit and letter of our trilateral declaration. Our position here has not changed.
Regarding the possible construction of transport routes, communications, both railways and highways, our position on unblocking is also unchanged. And now, during the bilateral contact with the Azerbaijani delegation, we said about this.
But it should be noted that the Azerbaijani side also confirms that Azerbaijan does not have any changes in this matter, they recognize without any exception the full sovereignty of Armenia over this area, and sort of double, triple interpretations of all this, related to the possible unblocking of transport communication, are groundless.
However, there are issues, you just mentioned them, I think they are related to the terminology. I think we can talk about this in more detail."