Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մայիսի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին:
Պաշտպանը հյուրին ներկայացրել է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանը, Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած խնդիրներին, գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողներին վերաբերելի հարցեր:
Նա հատուկ անդրադարձել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրում մայիսի 17-ին շտապօգնության ավտոմեքենայի և բուժանձնակազմի թիրախավորմանը՝ ընդգծելով, որ դա միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի ակնհայտ խախտում է։
Խոսելով Նիդերլանդների հետ համագործակցության մասին՝ Անահիտ Մանասյանը կարևորել է «Լիբերալ քաղաքականության ինստիտուտ» ՀԿ-ի հետ 2022 թվականի նոյեմբերի 3-ին ստորագրված համագործակցության հուշագիրը, ըստ որի՝ կողմերն իրականացնում են «Ատելության խոսքի դեմ պայքար` հանուն ժողովրդավարական հասարակությունում բազմակարծության և հանդուրժողականության հաստատման» ծրագիրը, որը ֆինանսավորում է Թագավորության կառավարությունը։
Պաշտպանը Դեսպանին ծանոթացրել է նաև կառույցի գործունեության առաջնահերթություններին, որոնց թվում են երեխաների, կանանց և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը, խտրականության բացառումը:
Իր հերթին, դեսպանը, շնորհավորելով Անահիտ Մանասյանին Մարդու իրավունքների պաշտպան ընտրվելու առթիվ, ընդգծել է, որ շատ է կարևորում դեսպանության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության միջև արդյունավետ փոխգործակցությունը։

Защитник прав человека Анаит Манасян 25 мая приняла чрезвычайного и полномочного посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Схермерса.
Омбудсмен представила гостю вопросы, связанные с защитой прав жителей приграничных населенных пунктов, проблемы, возникшие в результате блокады Лачинского коридора, вопросы, касающиеся пропавших без вести военнослужащих.
Она особо подчеркнула факт агрессии азербайджанских вооруженных сил в отношении машины скорой помощи и медперсонал в приграничном населенном пункте Армении 17 мая, констатировав, что это явное нарушение норм международного гуманитарного права.
Говоря о сотрудничестве с Нидерландами, Анаит Манасян подчеркнула важность меморандума о сотрудничестве, подписанного с НПО «Институт либеральной политики» 3 ноября 2022 года, согласно которому стороны осуществляют программу «Борьба с разжиганием ненависти во имя установления плюрализма мнений и толерантности в демократическом обществе», финансируемую правительством Королевства.
Омбудсмен также ознакомила посла с приоритетами деятельности структуры, в числе которых защита прав детей, женщин и лиц с инвалидностью, исключение дискриминации.
В свою очередь, посол, поздравив Анаит Манасян с избранием на пост защитника прав человека, подчеркнул, что придает большое значение эффективному взаимодействию между посольством и учреждением защитника прав человека. В ходе встречи стороны достигли договоренности о продолжении тесных контактов.