Թուրքիայի նախագահի 2 թեկնածուներն իրենց հասցեներին կցված դպրոցներում կատարեցին իրենց քաղաքացիական պարտքը։
Թուրքական Cumhuriyet–ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահի իշխանական թեկնածու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քվեարկել է Ստամբուլի Ոսքյուդարի շրջանում։ Նա քվեարկությունից հետո նշել է, որ ընտրություններին մասնակցության բարձր մակարդակը վկայում է, որ ժողովուրդը հավատում է երկրի լավ ապագային։
Ընդդիմադիր թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն քվեարկել է Անկարայում։  Նա քվեատուփից հեռանալուց հետո լրագրողների հետ զրույցում բոլորին կոչ է արել գնալ ընտրության հանուն Թուրքիայի եւ տեր կանգնել իրենց ձայներին՝ Թուրքիան առանց բռնապետության տեսնելու համար։
Նշենք, որ այսօր Թուրքիայում նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլն է։ Իրար հետ մրցում են գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ ընդդիմության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն։

The two candidates for the presidency of Turkey voted at polling stations opened in schools at their registered place of residence in the second round of the May 28 presidential elections, fulfilling their civic duty.
According to Turkish Cumhuriyet, the ruling party's presidential candidate Recep Tayyip Erdoğan voted in İstanbul's Üsküdar district. After the vote, he noted that the high turnout in the elections indicates that the people believe in a better future for the country.
Opposition candidate Kemal Kılıçdaroğlu cast his ballot in Ankara. After the vote, in a conversation with journalists, he called on everyone to participate in the elections in the name of Turkey, in order to see the country without dictatorship.
The second round of presidential and parliamentary elections in Turkey are held today, May 28, as neither incumbent President Erdoğan nor his main rival Kemal Kılıçdaroğlu won over 50% of the vote in elections on May 14.