Վտանգավոր եմ համարում և համաձայն չեմ այն ձևակերպմանը, որ հարձակվում են այն երկրների վրա, որտեղ ժողովրդավարական բարեփոխումներ են տեղի ունենում, սա իրավիճակի ճիշտ ընկալում չէ։ Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 31-ին,  ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք բոլորս մոռանում ենք 2016 թվականի պատերազմը։ 2020 թվականի պատերազմը բոլոր առումներով 2016 թվականի պատերազմի շարունակությունն էր», - ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ այլ բան է, եթե ասենք՝ ժողովրդավարությունը չկարողացավ այնպես անել, որ 44-օրյա պատերազմը տեղի չունենա։
«Ի վերջո, չմոռանանք՝ 2018 թվականի ապրիլին Սերժ Սարգսյանը, որպես վարչապետի թեկնածու, այդ պատերազմի անոնսն արել էր։ Այն ժամանակ Հայաստանում դեռ հեղափոխություն տեղի չէր ունեցել, ու սա շատ կարևոր ըմբռնում է: Ինչո՞ւ ժողովրդավարական իշխանությունը չկարողացավ խուսափել պատերազմից։ Հենց նախագահի նշած հանգամանքի պատճառով», - նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ պատճառն այն էր, որ իշխանությունն առերեսվեց ճշմարտության մի ծավալի՝ Ղարաբաղի հարցի հետ, որն անմարսելի էր։
«Անմարսելի էր առաջին հերթին հրապարակից եկած իշխանության ու էլ ավելի անմարսելի էր հանրության համար։ Սա է ֆունդամենտալ պատճառը, որովհետև երբ կարգախոսների տակ տեսնում ես ինչ կա՝ անմարսելի է։ Դա ես օբյեկտիվ քննադատություն կհամարեմ», - շեշտեց նա։

I consider it dangerous and I do not agree with the wording that they are attacking the countries where democratic reforms are taking place; this is not a correct understanding of the situation. Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia stated this at the Armenian Forum for Democracy being held Wednesday in Yerevan.
"We all forget the war of 2016. The war of 2020 was a continuation of the war of 2016 in all respects," said the Armenian PM, adding that it is different if we say that democracy could not prevent the 44-day war in 2020.
"Finally, let's not forget that in April 2018, [then Armenian President] Serzh Sargsyan, as a prime minister candidate, had made the announcement of that war. At that time, the revolution had not taken place in Armenia yet, and this is a very important comprehension. Why couldn't the democratic authorities [of Armenia] avoid the war? Precisely because of the circumstances noted by the president," Pashinyan said.
According to him, the reason was that the Armenian authorities faced an amount of truth regarding the Karabakh issue, and this truth was “indigestible.”
"It was indigestible first of all for the [new Armenian] authorities that came from the [Republic] Square [in Yerevan], and it was even more indigestible for the [Armenian] public. This is the fundamental reason because when you see what is under the slogans, it is indigestible. I will consider that as an objective criticism," stressed the Armenian premier.