«Ազատ Արցախ-Հայերի ձայն» նախաձեռնող խումբը մտադիր է ստորագրություններ հավաքել օրենսդրությունը փոխելու համար, որը խստագույն պատիժ է նախատեսում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշումը մերժելու և Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնելու համար։ Նախաձեռնության անդամների կարծիքով՝ այս հանցագործությունները կատարելու համար պետք է նախատեսել մինչև 15 տարվա ազատազրկում։ Դա վերաբերում է պաշտոնյաներին՝ Հայաստանի ներկայացուցիչներին, քանի որ նրանց դիրքը կարող է անդառնալի վնաս հասցնել երկրին ու ժողովրդին։
Փաստաբան Արամ Օրբելյանը հունիսի 8-ին նախաձեռնության ասուլիսում հայտարարեց, որ երկուշաբթի նախաձեռնող խումբը պատրաստվում է դիմել Հայաստանի ԿԸՀ։ Վերջինս 10-օրյա ժամկետում պետք է քննարկի դիմումը և դրանից հետո սկսի ստորագրահավաքը, որը պետք է իրականացվի 60 օրվա ընթացքում։
«Ստորագրահավաքը կանցկացվի Երևանի համայնքային, գյուղական, մարզպետարանների և վարչական շրջանների շենքերում։ Ստորագրահավաքը պետք է տեղի ունենա վարչակազմի աշխատակցի և նախաձեռնող խմբի ներկայացուցչի ներկայությամբ։ Քաղաքացիները կարող են իրենց ստորագրությունը դնել վերը նշված հաստատություններից որևէ մեկում՝ անկախ գրանցման վայրից։ Այս նախաձեռնությանը կարող է միանալ Հայաստանի ցանկացած չափահաս քաղաքացի։ Այլ պահանջներ չկան։ Երկքաղաքացիությունը նույնպես խոչընդոտ չի լինի նախաձեռնությանը մասնակցելու համար։
Եթե ​​հավաքվի 50000 ստորագրություն, ապա պաշտոնապես այս փաստաթուղթը կկոչվի օրինագիծ։ Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ օրինագիծը կներկայացնեն քաղաքացիները՝ քաղաքացիական նախաձեռնությամբ։ Եթե ​​խորհրդարանը չընդունի այս օրինագիծը, ապա հնարավոր կլինի դիմել ԿԸՀ եւ հավաքելով 300 հազար ստորագրություն՝ հարցը դնել հանրաքվեի»,- ասաց Օրբելյանը։

Инициативная группа «Свободный Арцах – глас армян» намерена провести сбор подписей за изменение законодательства, которым предусмотрено суровое наказание за отказ от самоопределения Нагорного Карабаха и умаление значения Геноцида армян. По словам членов инициативы, за совершение этих преступлений должно быть предусмотрено до 15 лет лишения свободы. Это касается чиновников – представителей Армении, поскольку их позиция может нанести необратимый вред стране и народу.
Адвокат Арам Орбелян на пресс-конференции инициативы 8 июня заявил, что в понедельник инициативная группа собирается обратиться в ЦИК Армении. Последний в течение 10 дней должен рассмотреть заявку и после этого дать старт сбору подписей, который должен будет проведен в течение 60 дней.
«Сбор подписей будет проводиться в зданиях общинных, сельских, областных администраций и зданиях административных районов Еревана. Сбор подписей должен проходить в присутствии сотрудника администрации и представителя инициативной группы. Граждане могут поставить свою подпись в любом из вышеуказанных учреждений вне зависимости от места регистрации. К этой инициативе может присоединиться любой совершеннолетний гражданин Армении. Иных требований нет. Двойное гражданство также не будет помехой для участия в инициативе.
Если будет собрано 50 тысяч подписей, то официально этот документ будет называться законопроектом. В таком случае впервые в истории независимой Армении законопроект будет внесен гражданами, гражданской инициативой. Если парламент этот законопроект не примет, то будет возможность обратиться в ЦИК и, собрав 300 тыс. подписей, поставить вопрос на референдум», – сообщил Орбелян.