ԵԽԽՎ ղեկավար Մեւլյութ Չավուշօղլուն պատասխանել է Հայաստանին վերաբերող հարցերին` Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակներում կայացած մամուլի ասուլիսում: Ավելի քան մեկուկես ժամ տեւած ասուլիսում ակտիվ են եղել հայ լրագրողները, որոնք երեք հարց են տվել Հայաստանի վերաբերյալ:
Պատասխանելով Հայաստանում բարեփոխումների եւ մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննության մասին հարցին` Չավուշօղլուն նշել է, թե Երեւան կատարած իր այցից հետո որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, եւ ընդգծել է, թե ԵԽԽՎ-ն ողջունում է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները:
Նա նաեւ նշել է, թե ԵԽԽՎ-ն ակնկալում է իրադարձությունների դրական զարգացում եւ մարտի 1-ի դեպքերի լուրջ հետաքննություն:
Մեկնաբանելով Հայաստանում ժողովրդավարական հաստատությունների մասին համազեկուցողների զեկույցը, որում ասված էր, թե մարտի 1-ի էջը կարելի է փակված համարել, ԵԽԽՎ քարտուղարն ասել է, թե չի ցանկանում միջամտել Մոնիտորինգի հանձնաժողովի եւ համազեկուցողների աշխատանքին: «Դա լուրջ հարց է: Ես դեռ ցանկանում եմ հիշեցնել իշխանություններին, որ պետք է լուրջ հետաքննություն անցկացվի: Այդ հարցը չպետք է քաղաքականացվի, քանի որ 10 մարդ է մահացել»,- ասել է նա:
Չավուշօղլուն նաեւ մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովի աշխատանքը` նկատելով, որ հայ գործընկերները իրեն մեղադրում են, թե դա «իր նախաձեռնությունն է»: «Ձեզ դուր է գալիս, թե ոչ ԵԽԽՎ յուրաքանչյուր անդամ-պետություն պետք է հարգի Վեհաժողովի եւ Բյուրոյի որոշումը: Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ենթակոմիտեն նպատակ չունի կրկնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին: Ենթահանձնաժողովը շեշտը դնում է հումանիտար գործոնի վրա: Մենք չենք կարող աչք փակել սառեցված հակամարտության հումանիտար հետեւանքների վրա»,- ասել է Չավուշօղլուն:

Глава ПАСЕ Мевлют Чавушоглу ответил на вопросы, касающиеся Армении, на пресс-конференции 3 октября в рамках осенней сессии ПАСЕ в Страсбурге.
Отметим, что в ходе пресс конференции, которая длилась чуть больше получаса, были активны армянские журналисты, которым удалось задать три вопроса по Армении.
Отвечая на вопрос о реформах в Армении и расследовании событий 1 марта, Чавушоглу заявил, что со времени его официального визита в Ереван был достигнут некоторый прогресс, и подчеркнул, что ПАСЕ приветствует реформы, проведенные в стране.
Он также заявил, что ПАСЕ ждет позитивного развития событий и серьезного  расследования событий 1 марта.
Комментируя доклад содокладчиков по демократическим институтам в Армении, в котором, в частности, отмечается, что страницу 1 марта можно считать закрытой, глава ПАСЕ заявил, что он не хочет вмешиваться в работу Мониторинговой комиссии и содокладчиков. «Это очень серьезный вопрос. Я все еще продолжаю напоминать властям, что должно быть проведено серьезное расследование. Этот вопрос не должен быть политизирован, так как погибли 10 человек», - заявил он.
Чавушоглу также прокомментировал работу подкомитета по Нагорному Карабаху, отметив, что армянские коллеги обвиняют его в том, что это его собственная инициатива как «турецкого председателя». «Нравится вам это или нет, каждое государство-член ПАСЕ должно уважать решение Ассамблеи и Бюро. Целью подкомитета не является дублирование работы Минской группы ОБСЕ. Подкомитет фокусируется на гуманитарных аспектах. Мы не можем закрыть глаза на гуманитарные последствия замороженного конфликта»,- заявил Чавушоглу.