Ոստիկանության կենտրոնական բաժնում փաստաբան Կարեն Ալավերդյանի նկատմամբ ոստիկանների կողմից ոչ միայն բռնություն է կիրառվել, այլ նաեւ ձերբակալվել է: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 13-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ինքը՝ Կարեն Ալավերդյանը:
Նա պատմեց, որ հունիսի 7-ին՝ ժամը 16:00-ին, ինքն իր պաշտպանյալի հետ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում մասնակցել են քրեական գործով նշանակված դատական նիստի, որի ընթացքում պաշտպանյալի եւ նրա ընկերոջ միջեւ ընկերական նեղվածության հարցերի շուրջ առաջացել է խոսակցություն, որը, փաստաբանի գնահատմամբ, չի կարող պարունակել հանցակազմի հատկանիշներ.
«Դատական նիստը հետաձգվել է վկաների՝ չներկայանալու պատճառով: Նիստից հետո ես ու պաշտպանյալս հանգիստ քայլում էինք դատարանի դիմացի մայթով, երբ մեզ են մոտեցել 20-30 ոստիկաններ եւ պարեկներ՝ տարբեր բաժիններից: Նրանք ցուցաբերելով ոչ արհեստավարժ մոտեցում՝ տեւական ժամանակ չէին կարողանում բացատրել իրենց մոտենալու նպատակը, թե այդ մեծաքանակ ծառայողներից ով կոնկրետ ինչ դատավարական գործողություն է պատրաստվում իրականացնել եւ այլն: Ի վերջո հասկացա, որ ոստիկանները պաշտպանյալիս հրավիրում են ոստիկանական բաժին: Ես պահանջել եմ նրան կողմից կատարվող գործողությունների փաստական եւ իրավական հիմքերը, եւ որ ծառայողի հետ ենք գործ ունենալու, սակայն այդ ամենը պարզել չի հաջողվել, այնուհետեւ պաշտպանյալս ցանկություն է հայտնել ներկայանալ ոստիկանական բաժանմունք, եւ խնդրել է, որ ես՝ որպես փաստաբան հետեւեմ իրեն՝ իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Նա առանց հարկադրանքի նստել է պարեկային ծառայողների ավտոմեքենան: Հատկանշական է, որ գործողությունն իրականացրել են պարեկներ, որոնց վրա ամրակցված են տեսախցիկներ, եւ այդ ամենը ֆիքսված պետք է լինի: 5 րոպե անց ներկայացել եմ ոստիկանական բաժին, նշել եմ այցիս նպատակը, ներկայացրել վկայականը եւ այլն»:
Փաստաբանի խոսքով՝ բաժնում 5-10 րոպե ամեն կերպ արհեստական խոչընդոտներ են ստեղծել՝ իր պաշտպանյալի մոտ բարձրանալու համար. «Համառ պայքարից հետո ինձ հաջողվեց բարձրանալ նրա մոտ: Դրսից լսեցի պաշտպանյալիս գոռոցները, եւ իրեն չհարվածելու պահանջները: Նախ ոստիկանության երկու ծառայողներ փորձեցին ինձ խոչընդոտել, որ բացեմ աշխատասենյակի դուռը: Ես հաղթահարելով նրան արգելքները՝ բացեցի դուռը եւ հայտնաբերեցի պաշտպանյալիս՝ գետնին ընկած, ձեռնաշղթաները հետեւից ամրացված եւ ոստիկանության 5-6 ծառայողներ միաժամանակ նրան հարվածներ էին հասցնում: Մոտեցել եմ պաշտպանյալիս, նրան բարձրացրել եմ գետնից, փորձել եմ արգելել, կանգնել եմ ձեռքերս նրա վրա պարզած: Նրանց հորդորել եմ պաշտպանյալիս հետ երկխոսության մեջ չմտնել, քանի որ նրանց մոտեցման եւ խոսակցության մակարդակը նման էր փողոցային ռազբորկայի: Իմ պահանջով ոստիկանները դուրս եկան սենյակից, որ մնա դատավարական գործունեություն իրականացնող ծառայողը»:
Ալավերդյանը պատմեց, որ կարճ ժամանակ անց բռնությունը կրկնվել է. «Ես մի պահ ծխախոտ եմ ծխել, շատ հանկարծակի ոստիկանության նշված ծառայողը սկսել է գոռալ պաշտպանյալիս վրա եւ անմիջապես նորից դուռը բացվել է, ու այդ նույն խումբը մուտք է գործել աշխատասենյակ՝ ինձ մի կողմ հեռացնելով: Ինձ աշխատասենյակից դուրս բերելուց հետո ագրեսիվ պահանջներ են ներկայացրել՝ ոստիկանական շենքը թողնելու: Ես առարկել եմ ամեն կերպ, փորձել եմ վերադառնալ պաշտպանյալիս մոտ, իմ նկատմամբ հանկարծակի կիրառվել է անհարկի ֆիզիկական ուժ: Իմ կողմից որեւէ հակաիրավական գործողություն չի կատարվել, որի հիմնավոր կասկածով իմ նկատմամբ ձերբակալում իրականացվեր: Առանց որեւէ հիմքի իմ նկատմամբ իրականացվել է անհարկի ֆիզիկական ուժի գործադրում, ձերբակալվել եմ, կիրառվել է ձեռնաշղթա եւ հատուկ միջոցներ: Ինձ ձերբակալման գործընթացի հետ կապվաշ թույլ են տրվել բոլոր հնարավոր խախտումները: Կար հիմնավոր կասկածի բացակայություն, նշվում է փախուստի դիմելու մասը. ի՞նչ փախուստի մասին կարող է խոսք լինել, եթե ես ամեն կերպ փորձում էի վերադառնալ պաշտպանյալիս մոտ, ձերբակալման արձանագրությունը կազմվել է ինձ արգելանքի վերցնելուց 50 րոպե անց, այն պարագայում, երբ հետաքննական մարմնում եղել են բազմաթիվ աշխատակիցներ եւ որեւէ օբյեկտիվ պատճառ չի եղել ձերբակալման արձանագրությունը այդքան ժամանակային խզումով կազմելու համար, ինձ չի հանձնվել ձերբակալման պատճենը, Փաստաբանների պալատի նախագահին չի տեղեկացվել իմ ձերբակալման մասին եւ այլն»:
Նա հայտնեց, որ ձերբակալման առավելագույն 6 ժամը լրանալուց հետո քննիչն իրեն ազատ արձակելու մասին որոշում է կայացրել:

Lawyer Karen Alaverdyan was not only abused by the police at the central police department of Yerevan, but was also detained. Alaverdyan said this to a press conference Tuesday.
He said that on June 7, he and his client participated in a court session scheduled for a criminal case at the Kentron seat of the Yerevan General Jurisdiction Court, during which a conversation arose between his client and his friend about issues of friendship, which, according to the lawyer, cannot contain elements of a crime.
"The court session was postponed due to the non-appearance of the witnesses. After the session, my client and I were calmly walking on the sidewalk in front of the court when 20-30 policemen and patrolmen from different departments approached us. Showing an unprofessional approach, they could not explain for a long time the purpose of approaching (…). Finally, I understood that the police were inviting my client to the police station. I demanded the factual and legal basis of the actions performed by him and which officer we will deal with; but it was not possible to find out all that. Then my client expressed his desire to go to the police station and requested that I, as a lawyer, follow him in order to show legal support. He sat in the car of patrol officers without coercion. It is noteworthy that the operation was carried out by patrols with video cameras attached to them, and everything should be recorded. After 5 minutes, I appeared before the police station, stated the purpose of my visit, presented the certificate, etc.," Alaverdyan said.
According to the lawyer, artificial obstacles were created before him in the aforesaid police department for 5-10 minutes in every way to get to his client.
"After a long struggle, I managed to climb up to him. From outside, I heard my client's screams and demands not to hit him. First, two police officers tried to prevent me from opening the office door. I overcame their obstacles, opened the door, and found my client lying on the ground, handcuffed from behind, and 5-6 police officers hitting him at the same time. I approached my client, lifted him from the ground, tried to stop, stood with my hands on him. I urged them not to engage in dialogue with my client because the level of their approach and conversation was similar to a street fight. At my request, the police left the room, so that the judicial officer could stay," the lawyer said.
Alaverdyan noted that after a short time the aforementioned violence was repeated.
"I was smoking a cigarette for a moment. Very suddenly the mentioned police officer started shouting at my client, and immediately the door opened again, and the same group entered the office, taking me aside. After I was taken out of the office, they made aggressive demands to leave the police building. I objected in every way, tried to return to my client, unnecessary physical force was suddenly applied to me. I have not committed any illegal act on the basis of which I would be detained. Unnecessary physical force was applied to me without any basis, I was detained, handcuffed, and special measures were applied. I was subjected to all possible violations related to the detention process. There was a lack of reasonable doubt, the fleeing part is mentioned. What kind of escape can we talk about if I was trying to return to my client in every way, the detention protocol was drawn up 50 minutes after I was taken into custody, in the case when there were many employees at the investigative body, and there was no objective reason for the detention protocol to be so long? I was not given a copy of the detention [protocol], the president of the Chamber of Advocates [of Armenia] was not informed about my detention, etc.," the lawyer said.
Alaverdyan noted that the investigator made a decision to release him after the maximum of 6 hours of detention.