Վերջին շրջանում փոխհրաձգության ակտիվացումը և Երասխի իրադարձությունները մտահոգիչ են, հատկապես, որ դրանք զուգահեռ են՝ ակտիվ բանակցային գործընթացին։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 14-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանը բանակցություններին ընդառաջ կամ դրանից հետո փորձում է ավելի ագրեսիվ վարքագիծ ցուցաբերել՝ փորձելով ավելին ստանալ բանակցությունների սեղանի շուրջ:
«Երեկվա միջադեպը հատկանշական է նրանով, որ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն են թիրախավորել, թիրախավորել են գործարանը, որտեղ ամերիկյան ներդրումներ կան  ու, որը չափազանց կարևոր պրոյեկտ է Հայաստանի Հանրապետության համար։
Սա չի փոխում մեր դիրքորոշումները, մենք բարձրաձայնում ենք այս միջադեպերի մասին, ես գիտեմ, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը ևս արձանագրում է սրանք եւ անդամ երկրների պարբերաբար հաղորդում է իր դիտարկումների մասին: Կարծում եմ՝ երեկվա միջադեպով էլ վստահաբար պետք է լինի»,- ասաց նա։
Խանդանյանն ընդգծեց, որ այս ագրեսիան զսպելու լավագույն միջոցը խաղաղությունն է. «ՀՀ Կառավարությունը արել է առավելագույնը՝ ցույց տալու հանձնառությունն ու նվիրվածությունը այս գործընթացին: Սա նաև ակնհայտ է միջազգային գործընկերների համար, և մեր կոչն է, որ զսպեն Ադրբեջանին և բերեն կառուցողական դաշտ»,- ասաց նա՝ հավելով. «Պետք է շարունակել պահպանել գործընթացի դինամիկան, և հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում կկազմակերպվեն վաշինգտոնյան բանակցությունները: Նաև երկու երկրի ղեկավարի բանակցություն է նախապատրաստվում Բրյուսելում»:

Активизация перестрелки в последнее время и события в Ерасхе вызывают обеспокоенность, тем более что все это происходит параллельно с активным переговорным процессом. Об этом заявил в беседе с журналистами 14 июня депутат от правящей партии «Гражданский договор», глава постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям Саркис Ханданян.
По его словам, до или после переговоров Азербайджан пытается вести себя более агрессивно, пытаясь получить больше за столом переговоров.  «Вчерашний инцидент примечателен тем, что под прицелом оказались гражданские инфраструктуры, завод, в который вложены американские инвестиции, и который является чрезвычайно важным проектом для Республики Армения. Это не меняет нашу позицию, мы говорим об этих инцидентах, я знаю, что гражданская миссия ЕС также их фиксирует и периодически информирует государства-члены о своих наблюдениях», - сказал Ханданян.
Он считает, что лучший способ остановить эту агрессию – мир. «Правительство Армении сделало максимальное, чтобы продемонстрировать приверженность и преданность данному процессу. Это очевидно и для международных партнеров, им необходимо сдержать Азербайджан и вывести его на конструктивное поле», - подчеркнул депутат от правящей  партии.
Необходимо и дальше сохранять динамику процесса, отметил парламентарий. «И я надеюсь, что в ближайшее время будут организованы переговоры в Вашингтоне. Готовятся и переговоры лидеров двух стран в Брюсселе», - заключил Саркис Ханданян.