ԱՄՆ կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովը հունիսի 21-ին լսումներ կանցկացնի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու հարցի շուրջ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությունը:
Հանձնաժողովը շեշտում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ բռնությունների վերսկսման վտանգը մեծացել է:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը շարունակվում է արդեն 7 ամիս, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական անցակետի բացման միջոցով, իսկ դա դեմ է 2020 թ.-ի հրադադարի համաձայնագրի դրույթներին:
«Մի շարք միջազգային ջանքեր են իրականացվում՝ մեղմելու նոր լայնամասշտաբ պատերազմի վտանգը, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնյաների կողմից: Հիմնական խնդիրն այն է, թե ինչ է պահանջվում՝ պատշաճ կերպով պաշտպանելու էթնիկ հայերի իրավունքները և անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ Ադրբեջանը ձգտում է վերահսկողություն հաստատել», - նշված է հաղորդագրությունում:
Թոմ Լանթոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովը նաև հավելում է, որ հունիսի 21-ին նախատեսված լսումների ընթացքում պետք է քննարկվեն խոցելի էթնիկ բնակչությանը շրջափակման և բանակցությունների ընթացքում պաշտպանելու համար անհրաժեշտ ջանքերը, ինչպես նաև պետք է հանձնարարականներ առաջարկվեն այս հարցում ԱՄՆ քաղաքականության համար:

Комиссия по правам человека имени Тома Лантоса Конгресса США 21 июня проведет слушания по вопросу обеспечения безопасности народа Нагорного Карабаха. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на сообщение комиссии.
Комиссия подчеркивает, что риск возобновления насилия в Нагорном Карабахе и вокруг него возрос.
В сообщении говорится, что блокада Лачинского коридора продолжается уже 7 месяцев, в том числе путем открытия Азербайджаном военного блокпоста, что противоречит положениям соглашения о прекращении огня от 2020 года.
«В настоящее время осуществляется ряд международных усилий по снижению риска новой полномасштабной войны, в том числе со стороны представителей Госдепартамента США. Главный вопрос заключается в том, что требуется для адекватной защиты прав и безопасности этнических армян в Нагорном Карабахе, где Азербайджан стремится установить контроль», - говорится в заявлении.
Комиссия имени Тома Лантоса по правам человека также отмечает, что на слушаниях 21 июня будут обсуждаться усилия по защите уязвимых этнических групп во время блокады и переговоров, а также будут даны рекомендации для политики США в этом вопросе.