Հակակոռոպցիոն դատարանն այսօր՝ հունիսի 16-ին, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին 2 ամիս ժամկետով կալանավորելու մասին որոշում կայացրեց:
Հիշեցնենք, որ Աշոտյանին իրավապահները ձերբակալել են երեկ՝ հունիսի 15-ին: Նրան առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է: Նա մեղադրվում է վատնման կազմակերպման եւ խափանման միջոցի պայմանները խախտելու մեջ: Ըստ ՔԿ-ի՝ դա արտահայտվել է նրանով, որ Աշոտյանը փորձել է վկաների եւ մեղադրյալների հետ հարցաքննության ուղարկել իր կողմից ընտրված փաստաբաններին, որպեսզի տեղեկանա հարցաքննությունների բովանդակությանը:
Նշենք, որ քրեական գործն առնչվում է «Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» (ԵՊԲՀ) հիմնադրամի նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանին:

Антикоррупционный суд 16 июня принял решение об аресте вице-председателя РПА Армена Ашотяна сроком на 2 месяца.
Отметим, что Ашотян 15 июня был задержан правоохранителями. Обвинение против него дополнено. Его обвиняют в организации растраты и нарушении условий меры пресечения.
Напомним, что в конце 2022 года против экс-министра образования и науки Армена Ашотяна и экс-ректора Ереванского государственного медицинского университета им. Гераци Микаела Нариманяна было возбуждено уголовное дело по обвинению в хищении имущества, принадлежащего вузу, на сумму почти $100 тыс. Им инкриминируют приобретение по завышенным ценам коттеджей гостиничного комплекса «Цовасар».