Երեկվանից Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելափակել է Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը. Երեկվանից դադարեցված են ինչպես ռուսական խաղաղապահ ուժերի կողմից իրականացվող  հումանիտար բեռնափոխադրումները, այնպես էլ հիվանդներին պատշաճ բուժօգնություն  ապահովելու նպատակով Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության միջոցով նրանց Հայաստան տեղափոխելու գործընթացը: Այս մասին Facebook-ի իր լայվում հայտարարել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
Նրա խոսքով, այս հանգամանքը հաշվի առնելով երեկվանից պետական ամբողջ համակարգը անցել է խնայողության ռեժիմի, հանրային սպասարկումն ապահովող ծառայություններին տրվել են համապատասխան հանձնարարություններ, կիրառվում են  սահմանափակումներ:
Նկատի  ունենալով, որ իրավիճակը կտրուկ փոփոխվել է, գործող մոտեցումներում արագ կատարել ենք որոշակի վերանայումներ:
Պետական կառավարման համակարգի ղեկավար կազմին խնդրում եմ վառելիքի եւ նմանատիպ այլ հարցերով դիմել միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում, դադարեցնել կամ նվազագույնի հասցնել ծառայողական մեքենաների օգտագործումը:
Տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները կապահովեն անհրաժեշտ պարագաներով, բնակչությանը սննդի, հացի մատակարարման գործընթացը  կազմակերպելու համար:
Առողջապահության նախարարությանը կապահովենք անհետաձգելի բուժօգնությունը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ պայմաններով:
Առավելագույն չափով փորձելու ենք աջակցել գյուղատնտեսական աշխտանքների իրականացման  ընթացքին, որպեսզի պահպանենք դրանց անընդհատությունը: Այդ գործընթացն իրականացվելու է գյուղատնտեսության նախարարի անմիջական համակարգմամբ ու ղեկավարմամբ:
Կշարունակեն գործել հասարակական տրանսպորտը, կկազմակերպվեն միջշրջանային երթերը»,-ասաց պետնախարարը:
Նա նաեւ դիմեց քաղաքացիներին՝ նշելով. «խնդրում եմ, հորդորում, ինչ-որ տեղ նաեւ պահանջում գործել հնարավորինս խնայողաբար: Այս պահին դադարեցված է ֆիզիկական անձանց վառելիքի տրամադրման  գործընթացը:  Խնդրում եմ ըմբռնումով մոտենալ, անընդհատ չկուտակվել լցակայաններում եւ նման հարցերով դիմել ՏԻՄ մարմիններին միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքերում:
Նրանք, որոնք ստացել էին վառելիք գնելու համար սահմանված կտրոնը, առայժմ չեն կարող օգտվել դրանից, իսկ ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում պետք է դիմել Արցախի կառավարության վերահսկողական ծառայությունը՝ թույլտվություն ստանալու համար:
Ավելորդ կամ անհիմն միջնորդություններով  խնդրում եմ՝ չծանրաբեռնել պետական մարմիններին: Տնտեսվարող սուբյեկտներին հորդորում եմ պատասխանատվությամբ վերաբերվել խանութներում մնացորդ ապրանքների իրացումն իրականացնելիս եւ այն կազմակերպել  ունեցած հնարավորությունների գնահատման ու  հավասարաչափ բաշխման սկզբունքով»,-ընդգծեց է Գուրգեն Ներսիսյանը:

Since yesterday, Azerbaijan has completely blocked the road connecting Artsakh to Armenia. Since yesterday, the humanitarian cargo transportation being carried out by the Russian peacekeeping forces, as well as the process of transporting the patients to Armenia through the International Red Cross Organization in order to provide proper medical care, has been stopped. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of State Gurgen Nersisyan announced this on Facebook livestream Friday.
According to him, taking into account this circumstance, since Thursday the entire state system of Artsakh has gone into austerity mode, the services providing public service have been given appropriate assignments, and restrictions are being applied.
“Keeping in mind that the situation has changed dramatically, we have quickly made some revisions in the existing approaches.
“I ask the leadership of the state administration system to address fuel and other similar issues only in case of extreme necessity, to stop or minimize the use of official vehicles.
“Territorial management and local self-government bodies will provide necessary supplies to organize the process of supplying food and bread to the population.
“We will provide the Ministry of Health with the conditions necessary to organize emergency medical assistance.
“We will try as much as possible to assist the implementation of agricultural work in order to maintain its continuity. That process will be carried out under the direct coordination and management of the Minister of Agriculture.
“Public transport will continue to operate, inter-district routes will be organized," added the Artsakh minister of state.
Also, he addressed the Artsakh citizens, stating as follows, in particular: "I ask, urge, somewhere also demand to act as sparingly as possible. At this moment, the process of providing fuel to individuals has been stopped.”