Պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն այսօր՝ հունիսի 20-ին, լրագրողների հետ զրույցում չբացառեց, որ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը կրկին կհրավիրվի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող քննիչ հանձնաժողով։
«Մենք նիստի ժամանակ ինչ հարցեր ունեցել ենք, դրանց պատասխանները ստացել են նախկին գլխավոր շտաբի պետից։ Հնարավոր է՝ երկրորդ, երրորդ անգամ կանչել, բացառում չեմ անում, ամեն մի հրավիրյալից հետո հարցեր կարող են առաջանալ, որի արդյունքում մենք կարող ենք նորից մարդկանց հրավիրել պարզաբանումներ ստանալու։ Օրինակ՝ քառօրյայի դրվագով երկրորդ անգամ Արշակ Կարապետյանին կանչեցինք»,- ասաց նա։
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ հանձնաժողովում Օնիկ Գասպարյանի ասածները որեւէ հակասություն չունեն Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարության հետ։
Հարցին, թե ինչու էր նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանն ասում, որ Շուշիի համար մարտերը շարունակվում են, եթե ամսի 7-ին արդեն Շուշիի ճակատագիրը պարզ էր, Քոչարյանն ասաց, որ այդ օրերին Շուշիից եկող տեղեկությունները եղել են հակասական։
«Հիշո՞ւմ եք՝ ասում էին՝ պարոն Վանեցյանը զենքերն ամսի 8-ին հանձնել է զինվորական ոստիկանությանը, եւ գնացել են։ Շուշի հետ կապված այսօր շատ կարեւոր բաներ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։ Օնիկ Գասպարյանի վերաբերյալ Քննչական կոմիտեում բազմաթիվ դրվագներով քննություն է ընթանում, նաեւ Շուշիի առնչությամբ։ Խնդիրներ կան բազմաթիվ։ Աշխատանքի ծավալը շատ մեծ է, Քննչական կոմիտեից նյութերի մի ամբողջ փաթեթ կա։ Պարոն Փաշինյանից հետո շատ կարեւոր պաշտոնյաներ կան, որոնց կհրավիրենք, օրինակ Արցախի Հանրապետության նախագահին, Ջալալ Հարությունյանին՝ ավելի ուշ»,- նշեց Քոչարյանը։

Не исключено, что экс-начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна вновь пригласят в следственную комиссию парламента Армении по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Об этом заявил в беседе с журналистами 20 июня глава постоянной Комиссии парламента Армении по обороне и безопасности, руководитель следственной комиссии   Андраник Кочарян.
«В ходе заседания мы получили ответы экс-начальника Генштаба Армении на вопросы, которые у нас были. Возможны и второй, и третий вызовы, не исключаю, после каждого приглашенного лица могут возникнуть вопросы, из-за чего мы вновь можем пригласить людей сюда, для получения разъяснений. Например, по эпизоду четырехдневной войны мы пригласили Аршака Карапетяна во второй раз», - заявил Кочарян.
По его словам, слова Оника Гаспаряна, озвученные в комиссии, не противоречат сегодняшнему заявлению Никола Пашиняна. На вопрос, почему Никол Пашинян 9 ноября заявил, что бои за Шуши продолжаются, если его судьба была ясна уже 7-го числа, Кочарян ответил, что информация, поступающая в те дни из Шуши, была противоречивой. «Помните, говорили, что Ванецян 8-го числа сдал оружие Военной полиции, и они ушли? Сегодня Никол Пашинян сказал много важных вещей, связанных с Шуши. В Следственном комитете сейчас рассматриваются многочисленные эпизоды по части Оника Гаспаряна, в том числе и по Шуши. Имеется множество проблем. Объем работы очень большой, есть целый пакет материалов Следственного комитета. После Пашиняна есть много важных должностных лиц, которых мы пригласим, например, президента Карабаха, Джалала Арутюняна – это позже», - заключил Андраник Кочарян.