Պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն այսօր՝ հունիսի 20-ին, լրագրողների հետ զրույցում չբացառեց, որ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը կրկին կհրավիրվի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող քննիչ հանձնաժողով։
«Մենք նիստի ժամանակ ինչ հարցեր ունեցել ենք, դրանց պատասխանները ստացել են նախկին գլխավոր շտաբի պետից։ Հնարավոր է՝ երկրորդ, երրորդ անգամ կանչել, բացառում չեմ անում, ամեն մի հրավիրյալից հետո հարցեր կարող են առաջանալ, որի արդյունքում մենք կարող ենք նորից մարդկանց հրավիրել պարզաբանումներ ստանալու։ Օրինակ՝ քառօրյայի դրվագով երկրորդ անգամ Արշակ Կարապետյանին կանչեցինք»,- ասաց նա։
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ հանձնաժողովում Օնիկ Գասպարյանի ասածները որեւէ հակասություն չունեն Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարության հետ։
Հարցին, թե ինչու էր նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանն ասում, որ Շուշիի համար մարտերը շարունակվում են, եթե ամսի 7-ին արդեն Շուշիի ճակատագիրը պարզ էր, Քոչարյանն ասաց, որ այդ օրերին Շուշիից եկող տեղեկությունները եղել են հակասական։
«Հիշո՞ւմ եք՝ ասում էին՝ պարոն Վանեցյանը զենքերն ամսի 8-ին հանձնել է զինվորական ոստիկանությանը, եւ գնացել են։ Շուշի հետ կապված այսօր շատ կարեւոր բաներ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։ Օնիկ Գասպարյանի վերաբերյալ Քննչական կոմիտեում բազմաթիվ դրվագներով քննություն է ընթանում, նաեւ Շուշիի առնչությամբ։ Խնդիրներ կան բազմաթիվ։ Աշխատանքի ծավալը շատ մեծ է, Քննչական կոմիտեից նյութերի մի ամբողջ փաթեթ կա։ Պարոն Փաշինյանից հետո շատ կարեւոր պաշտոնյաներ կան, որոնց կհրավիրենք, օրինակ Արցախի Հանրապետության նախագահին, Ջալալ Հարությունյանին՝ ավելի ուշ»,- նշեց Քոչարյանը։

Andranik Kocharyan, Chair of the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly (NA) of Armenia, did not rule out—on Tuesday speaking with reporters at the NA—the possibility that the former chief of the General Staff of the Armed Forces, Onik Gasparyan, will be called again to the NA Inquiry Committee for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020.
"The questions we had during the session were answered by the former Chief of General Staff. It is possible to call a second, third time; I do not exclude it. Questions may arise after each invitee, as a result of which we can invite people again to get clarifications," said Kocharyan.
According to him, what Gasparyan had said at the NA inquiry committee for studying the circumstances of the 44-day war in 2020 has no contradiction with PM Nikol Pashinyan's statement today.
When asked why Pashinyan had said on November 9, 2020 that the battles for Shushi city of Artsakh (Nagorno-Karabakh) were continuing if Shushi's fate was already clear on the 7th of the month, Kocharyan said that the information coming from Shushi in those days was contradictory.
"After Mr. Pashinyan, there are many important officials whom we will invite [to the NA Inquiry Committee for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020]; for example, to the President of the Republic of Artsakh," Kocharyan added, in particular.