ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է՝ վաղը կայանալիք Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից կարելի է առաջընթաց սպասել։
«Բանակցությունները բավականին ինտենսիվ են ընթանում, առաջարկներն ու քննարկումները երկու կողմից էլ արդյունք են տալիս, այդ փոփոխություններում մի տեղ մենք ենք ձևակերպումների հետ համաձայնում, մի տեղ՝ Ադրբեջանը։ Ես լիահույս եմ, որ այս պահի դրությամբ տեսնում եմ, որ առաջընթաց կա»,- այս մասին, այսօր՝ հունիսի 26-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Անդրադառնալով Ալիեւի հայտարարություններին, որ Հայաստանը թշնամի է, որ իրենք քառապատկում ենք մեր բանակի հնարավորությունները ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով, արդյոք դա հակասական տրամադրություն չի ստեղծում հանրության մոտ, ԱԺ նախագահն արձագանքեց. «Նոր պետք է հակասական տպավորություն ստեղծվի՞ հարեւան երկրի ղեկավարի խոսքից: Ալիեւն ասում է միջանցք, հետո ասում է որ ես ասում եմ միջանցք, ես ամեն ինչին եմ միջանցք ասում: Պետք է քաղաքական գիտելիքներ ունենալ, որ հասկանալ, որ ես դա նկատի չունեմ: Մի քիչ դժվար է իրեն մեկնաբանելը»:
Ալեն Սիմոնյանը հավելեց, որ այդուհանդերձ, բանակցություններն այլընտրանք չունեն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Վաշինգտոն, որտեղ հունիսի 27-ից կմեկնարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին պայմանագրի շուրջ քննարկումների հերթական փուլը:

От завтрашней встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана можно ожидать прогресса. Об этом заявил в беседе с журналистами 26 июня спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Переговоры проходят достаточно интенсивно, предложения и обсуждения дают результаты с обеих сторон, в одном месте мы соглашаемся с формулировками, в другом – Азербайджан. Я полон надежд, на данный момент вижу, что имеется прогресс», - сказал Симонян.
Журналисты напомнили о заявлениях президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Армения является врагом, что они в четыре раза увеличивают возможности армии по стандартам НАТО. На вопрос, не создает ли это противоречивых настроений в обществе, спикер НС ответил: «Противоречивое впечатление должно сложиться только от выступления лидера соседней страны? Алиев говорит коридор, потом заявляет – я говорю коридор, я все называю коридором. Нужно иметь политические знания, чтобы понять, что я не это имею в виду. Его немного сложно комментировать».
Однако переговорам, по мнению спикера НС Армении, нет никакой альтернативы.
Напомним, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отбыл с рабочим визитом в Вашингтон, где 27 июня начнется очередной раунд обсуждений вокруг договора об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.