ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է՝ վաղը կայանալիք Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից կարելի է առաջընթաց սպասել։
«Բանակցությունները բավականին ինտենսիվ են ընթանում, առաջարկներն ու քննարկումները երկու կողմից էլ արդյունք են տալիս, այդ փոփոխություններում մի տեղ մենք ենք ձևակերպումների հետ համաձայնում, մի տեղ՝ Ադրբեջանը։ Ես լիահույս եմ, որ այս պահի դրությամբ տեսնում եմ, որ առաջընթաց կա»,- այս մասին, այսօր՝ հունիսի 26-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Անդրադառնալով Ալիեւի հայտարարություններին, որ Հայաստանը թշնամի է, որ իրենք քառապատկում ենք մեր բանակի հնարավորությունները ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով, արդյոք դա հակասական տրամադրություն չի ստեղծում հանրության մոտ, ԱԺ նախագահն արձագանքեց. «Նոր պետք է հակասական տպավորություն ստեղծվի՞ հարեւան երկրի ղեկավարի խոսքից: Ալիեւն ասում է միջանցք, հետո ասում է որ ես ասում եմ միջանցք, ես ամեն ինչին եմ միջանցք ասում: Պետք է քաղաքական գիտելիքներ ունենալ, որ հասկանալ, որ ես դա նկատի չունեմ: Մի քիչ դժվար է իրեն մեկնաբանելը»:
Ալեն Սիմոնյանը հավելեց, որ այդուհանդերձ, բանակցություններն այլընտրանք չունեն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Վաշինգտոն, որտեղ հունիսի 27-ից կմեկնարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին պայմանագրի շուրջ քննարկումների հերթական փուլը:

Speaker Alen Simonyan of the National Assembly (NA) of Armenia assures that progress can be expected from the meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan to be held Tuesday in Washington D.C.
"The [peace] talks are proceeding quite intensively, the proposals and discussions are yielding results from both sides. In these changes, we agree with the wording in one place, Azerbaijan—in another. I am full of hope that at the moment I see that there is progress," Simonyan said while speaking with reporters at the NA Monday
Referring to Azerbaijani president Ilham Aliyev's statements that Armenia is an enemy, that Azerbaijan is quadrupling the capabilities of its army according to NATO standards, and asked whether this creates a contradictory mood among the public, the Armenian NA speaker responded: "Should a contradictory impression be created jus now from the speech of the leader of the neighboring country? Aliyev says ‘corridor,’ then he says that I say ‘corridor,’ I call everything ‘corridor.’ There is a need to have to have political knowledge to understand that I don't mean that. It's a bit difficult to interpret him."
Simonyan added that, nonetheless, the peace talks have no alternative.
Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan left for Washington on a working visit, where the next round of discussions on the treaty on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan will begin on Tuesday.