Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ, որը լիակատար աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի ղեկավարությանը հունիսի 24-ի իրադարձությունների հետ կապված, տեղեկացրել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի միջեւ։ Իրանի նախագահը լիակատար աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի ղեկավարությանը հունիսի 24-ի իրադարձությունների հետ կապված»,- նշված է հաղորդագրությունում։
«Քննարկվել են երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները՝ առեւտրի, էներգետիկայի եւ տրանսպորտի ոլորտներում առկա պայմանավորվածությունների գործնական իրականացման շեշտադրմամբ... Պայմանավորվել են շարունակել անձնական շփումները»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
«Անդրադարձ է կատարվել միջազգային օրակարգի որոշ հարցերի, ներառյալ կայունության ապահովումն Անդրկովկասում եւ սիրիական կարգավորումը»,- նշել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։

Президент России Владимир Путин поговорил по телефону с президентом Ирана Эбрахимом Раиси, который выразил полную поддержку российского руководства в связи с событиями 24 июня, сообщает пресс-служба Кремля.
«Состоялся телефонный разговор президента Российской Федерации Владимира Путина с президентом Исламской Республики Иран Эбрахимом Раиси. Президент Ирана выразил полную поддержку российского руководства в связи с событиями 24 июня», - говорится в сообщении.
«Обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимовыгодного двустороннего сотрудничества с акцентом на практическую реализацию имеющихся договоренностей в области торговли, энергетики и транспорта... Условлено о продолжении личных контактов», - также указывается в сообщении.
«Затронуты также некоторые вопросы международной повестки дня, включая обеспечение стабильности в Закавказье и сирийское урегулирование», - отмечает пресс-служба Кремля.