«Վագներ» ՊՄԿ-ի հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինն ապստամբությունից հետո իր առաջին հայտարարությունն է արել։ Նա պնդում է, որ «ռեժիմը տապալելու» մտադրություն չի ունեցել, հաղորդում է Медуза-ն։
Նրա խոսքով՝ «Վագներ» ՊՄԿ-ն Ռուսաստանի ամենափորձառու և մարտունակ ստորաբաժանումն է, որը լավ արդյունքների է հասել Ուկրաինայում։ Խարդավանքների և չմտածված որոշումների արդյունքում հուլիսի 1-ից ՊՄԿ-ն պետք է դադարեր գործել։ Կռվողներից շատերը հրաժարվել են պայմանագիր կնքել ՊՆ-ի հետ՝ հասկանալով, որ գնալու են որպես միս։ Նրանք, ովքեր ցանկանում էին տեղափոխվել ՊՆ, տեղափոխվեցին, բայց դա 1-2 տոկոս էր։ «Մենք պատրաստվում էինք հունիսի 30-ին մեկնել և տեխնիկան հանձնել հատուկ գործողության կենտրոնակայանի մոտ։ Մենք ոչ մի ագրեսիա չենք ցուցաբերել, բայց մեզ վրա հրթիռային հարձակում է իրականացվել, մոտ 30 մարտիկ է զոհվել։  Դա պատճառ դարձավ. մենք որոշեցինք անմիջապես առաջ գնալ: Ես ասացի, որ մենք չենք պատրաստվում ագրեսիա ցուցաբերել, բայց եթե մեզ հարվածեն, մենք կպատասխանենք։
Ամբողջ երթի ընթացքում մենք անցանք 780 կիլոմետր։ Ցավում ենք, որ հարվածեցինք օդուժին, բայց դա այն պատճառով է, որ նրանք ռումբեր էին նետում: Մենք արգելափակել և վնասազերծել ենք բոլոր ռազմական օբյեկտները, որոնք գտնվում էին ճանապարհին։ Ոչ մի զինվոր գետնին չի մահացել։ Մենք ՊՆ մի քանի վիրավոր և երկու զոհված զինվորներ ունենք, որոնք մեզ էին միացել։ Արշավի նպատակն էր կանխել «Վագներ» ՊՄԿ-ի ոչնչացումը և պատասխանատվության ենթարկել նրանց, ովքեր այդքան շատ սխալներ են թույլ տվել հատուկ գործողության ընթացքում:
Բոլոր զինվորականները, որոնք մեզ տեսնում էին, աջակցում էին մեզ։ Մենք կանգ առանք, երբ առաջին ջոկատը գործի դրեց իր հրետանին, կատարեց հետախուզություն, և ակնհայտ դարձավ, որ շատ արյուն է թափվելու։ Մենք կարծում էինք, որ ցույցը բավական է։ Այդ պահին Լուկաշենկոն ձեռք մցեկնե և առաջարկեց լուծումներ գտնել ՊՄԿ-ի հետագա աշխատանքի համար՝ օրինական իրավասության մեջ։ Շարասյուները հետ դարձան ու գնացին ճամբարներ։
Մեր երթը բացահայտեց անվտանգության լուրջ խնդիրներ ամբողջ երկրում. մենք արգելափակել էինէ բոլոր օդանավակայաններն ու զորամասերը։ 24 ժամվա ընթացքում մենք հաղթահարեցինք այն տարածությունը, որը համապատասխանում է 2022 թվականի փետրվարի 24-ին ռուսական զորքերի արձակման վայրից մինչև Կիև և նույն կետից մինչև Ուժգորոդ հեռավորությանը։ Եթե հատուկ գործողության սկզբում առաջադրանքները կատարեին նույն մարդիկ, ինչ «Վագներ» ՊՄԿ վարձկանները, գուցե «հատուկ գործողությունը» մեկ օր տևեր։
Մեր երթը սկսել ենք անարդարության պատճառով։ Ճանապարհին գետնի վրա ոչ մի զինվոր չենք սպանել: Օրերի ընթացքում միայն 200 կիլոմետր չհասանք մինչև Մոսկվա, մտանք և վերահսկողության տակ վերցրինք Ռոստով քաղաքը։ Քաղաքացիներն ուրախ էին մեզ տեսնելով։ Մենք ցուցադրեցինք վարպետության դաս, թե ինչպիսին կարող էր լինել 2022 թվականի փետրվարի 24-ը: Մենք նպատակ չենք ունեցել տապալել գործող ռեժիմն ու օրինական ընտրված իշխանությունը։ Մենք շրջվեցինք, որպեսզի արյուն չթափենք»,- ասել է Պրիգոժինը։

Евгений Пригожин – основатель  ЧВК «Вагнер»  выступил с первым заявлением после мятежа. Он утверждает, что не собирался «свергать режим», сообщает «Медуза».
По его словам, ЧВК «Вагнер» - самое опытное и боеспособное подразделение в России, добившееся хороших результатов на Украине. В результате интриг и непродуманных решений ЧВК должна была прекратить существование с 1 июля. Большинство бойцов отказались подписывать контракт с Минобороны, понимая, что пойдут на мясо. Кто хотел перейти в Минобороны, перешел, но это 1-2%. «Мы собирались выйти 30 июня и передать технику около штаба СВО. Мы не проявляли никакой агрессии, но по нам нанесли ракетный удар, погибли около 30 бойцов. Это послужило триггером - мы решили выдвигаться немедленно. Я сказал, что мы не собираемся проявлять агрессию, но если по нам будут бить, то мы ответим.
Во время всего марша мы прошли 780 километров. Мы сожалеем, что наносили удары по авиации, но это потому, что они бросали бомбы. Мы блокировали и обезвредили все военные объекты, которые находились на дороге. На земле не погиб ни один солдат. У нас несколько раненых и двое погибших солдат Минобороны, присоединившихся к нам. Цель похода - не допустить уничтожения ЧВК «Вагнера» и привлечь к ответственности тех, кто совершил столько ошибок к ходе СВО.
Все военные, которые нас видели, поддерживали нас. Мы остановились, когда первый отряд развернул свою артиллерию, сделал разведку - и стало очевидно, что прольется много крови. Мы посчитали, что демонстрации достаточно. В это время Лукашенко протянул руку и предложил найти пути решения для дальнейшей работы ЧВК в законной юрисдикции. Колонны развернулись назад и ушли в лагеря.
Наш марш выявил серьезные проблемы безопасности по всей территории страны -  мы блокировали все аэродромы и воинские части. За 24 часа мы прошли то расстояние, которое соответствует расстоянию от места старта российских войск 24 февраля 2022 года до Киева и от этой же точки - до Ужгорода. Если бы в начале СВО задачи выполняли такие же люди, как наемники ЧВК Вагнера, возможно «спецоперация» длилась бы сутки.
Наш марш мы начали из-за несправедливости. По дороге на земле мы не убили ни одного солдата. За сутки не дошли всего 200 километров до Москвы, зашли и заняли под контроль город Ростов. Мирные жители были рады нас видеть. Мы показали мастер-класс, каким могло выглядеть 24 февраля 2022 года. У нас не было цели свержения существующего режима и законно избранной власти. Развернулись мы, чтобы не проливать кровь», - заявил Пригожин.