ԱՄՆ-ն եւ Ուկրաինայի արեւմտյան դաշնակիցները Կիեւին խնդրել էին հարվածներ չհասցնել Ռուսաստանի տարածքին «Վագներ» ՄՌԿ խռովության ժամանակ։ Այս մասին երկուշաբթի տեղեկացրել է CNN հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով արեւմտյան պաշտոնյաներին։
«Հիմնական ուղերձն այն էր, որպեսզի նավակը չտատանենք»,- ասել է հեռուստաալիքի զրուցակիցներից մեկը։ Նրա խոսքով՝ Արեւմուտքը մտավախություն ուներ, որ Մոսկվան կսկսի Ուկրաինայի նման գործողությունները դիտարկել որպես օգնություն այդ ՄՌՏ-ի հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինին եւ ոտնձգություն ՌԴ ինքնիշխանության դեմ Կիեւի եւ դաշնակիցների կողմից։ «Դաշնակիցները նախազգուշացնում էին ուկրաինացիներին, որպեսզի նրանք չզբաղվեն սադրանքով։ Օգտագործեք հնարավորություններն ուկրաինական տարածքներում, բայց մի միջամտեք Ռուսաստանի ներքին գործերին եւ հարվածներ մի հասցրեք հարձակողական ռազմական միջոցներին Ռուսաստանի տարածքում,- ավելացրել է պաշտոնյան։- Մենք չենք ցանկանում նպաստել նարատիվին այն մասին, որ դա մեր նախաձեռնությունն  էր»։
Այս ուղերձը տարածվել է արտաքին գործերի նախարարների, նրանց տեղակալների մակարդակով եւ դեսպանների միջոցով։

США и другие западные союзники Украины попросили Киев воздержаться от нанесения ударов по территории России во время мятежа ЧВК «Вагнер». Об этом в понедельник сообщил телеканал CNN со ссылкой на западных чиновников.
«Основной посыл был в том, чтобы не раскачивать лодку», - заявил один из собеседников телеканала. По его словам, Запад опасался, что Москва начнет рассматривать подобные действия со стороны Украины как помощь основателю этой ЧВК Евгению Пригожину и посягательство на суверенитет РФ со стороны Киева и союзников. «Союзники предупреждали украинцев, чтобы они не занимались провокацией. Используйте возможности на украинских территориях, но не вмешивайтесь во внутренние дела и не наносите удары по наступательным военным средствам на территории России, - добавил чиновник - Мы не хотим подпитывать нарратив о том, что это была наша инициатива».
Соответствующее послание было распространено на уровне министров иностранных дел, их заместителей и через послов.