Շատ դրվագներ կան պատերազմի հետ կապված, որոնք ինձ հանգեցրել են մտքի ու վարկածների, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել առաջնագծում, դրա նպատակը դրա նպատակը իշխանափոխություն կազմակերպելն է: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 27-ին, 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Շատ երկար ժամանակ ես ինձ թույլ չեմ տվել նման բան մտքովս անցկացնել, բայց հետո սկսել եմ մտածել դրա մասին: Այդ վարկածը ուժեղացել է Սոթք-Խոզնավար հատվածում իրադարձություններով: Ասենք պարզվել է, որ X մարդը արել է այս գործողություն, բայց ինչու է արել, դա պարզված չէ: Սա շատ կարեւոր նյուանս է»,-ասաց նա:
Հարցին՝ պատերազմում եղե՞լ է դեպք, որ ասենք, իր կողմից լինի հրաման որեւէ զենք, մասնավորապես, այս կամ այն հրթիռը չօգտագործելու հետ կապված, Փաշինյանը նախ նշեց, որ ճիշտ կլինի այս հարցին անդրադառնալ փակ նիստում, ապա հավելեց. «Եղել են զինատեսակներ, որոնց հետ կապված իրավունքը լիարժեք եւ ամբողջությամբ Հայաստանին չի պատկանել»:

There are many episodes related to the war that led me to think and hypothesize that what happened on the front line, its purpose is to organize a change of power. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Tuesday’s meeting of the National Assembly Inquiry Committee for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020.
"For a very long time I didn't allow myself to think about such a thing, but then I started thinking about it. That hypothesis was strengthened by the events in the Sotk-Khoznavar sector. Let's say that person X is found to have done this act, but why he did it is not clear; this is a very important nuance," said Pashinyan.
When asked if there was a case during the 44-day war in 2020 when, say, Pashinyan ordered not to use any weapon, in particular, not to use this or that missile, the Armenian PM first stated that it would be correct to address this matter in a closed meeting, then added: "There were types of weapons that the right to [use] in connection with which did not fully and completely belong to Armenia."