Հունիսի 28-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հանդիպումը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները:
Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ալմա-Աթայի հռչակագրի և 1975թ. քարտեզի հիման վրա սահմանազատման հարցում առավելագույն որոշակիության ապահովման, ինչպես նաև զորքերի հետքաշման կարևորությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերին՝ ընդգծելով ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների պահպանմանն այլընտրանքի բացակայությունը:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների պատշաճ հասցեագրման կարևորությունը: Անդրադառնալով ԼՂ-ում Ադրբեջանի հերթական ագրեսիվ գործողությանը, որի արդյունքում այսօր ԼՂ ՊԲ-ն ունեցել է չորս զոհ՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ նման գործողությունները միտված են խաթարել բանակցային գործընթացին ուղղված ջանքերը և ընդգծել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման հրամայականը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ այդ գործողությունը տեղի է ունենում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին,  ԼՂ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման՝ Ադրբեջանի կողմից միտումնավոր խափանումներին զուգահեռ, ինչը միտված է Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտման ենթարկելուն:

On June 28, the meeting between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan and national security advisor to US President Jake Sullivan took place in Washington D.C. Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov also took part at the meeting. Ministry of Foreign Affairs reports.
In the context of achieving lasting peace and stability in the South Caucasus Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan highlighted the importance of ensuring maximum certainty on the issue of delimitation based on the map of 1975 and the Alma-Ata declaration, as well as the withdrawal of the troops. The issues of unblocking regional infrastructures were also touched upon, emphasising the absence of an alternative to following the principles of sovereignty, jurisdiction, equality and reciprocity.
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan once again stressed the importance of properly addressing the issues of rights and security of the people of Nagorno-Karabakh. Touching upon the most recent aggressive action of Azerbaijan, which today resulted in four casualties of the Defence Army of Nagorno-Karabakh, Minister Mirzoyan stressed that such incidents were aimed at disturbing the efforts in the negotiating process and emphasised the imperative to exclude the use of force or threat of use of force.
Minister Mirzoyan highlighted that Azerbaijan carried out this action in parallel with the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor, deliberate disruption of gas and electricity supply to Nagorno-Karabakh, aimed at subjecting Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.