Եվգենի Պրիգոժինի խռովությունը թուլացրել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ երկարատեւ հետեւանքներ կունենա նրա իշխանության համար, ասել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը ARD հեռուստաալիքի հարցազրույցում։
Շոլցի խոսքով՝ Դաշնային հետախուզական բյուրոն (BND) նախապես չի իմացել պատրաստվող խռովության մասին։ Ինչ վերաբերում է ԶԼՄ-ների հաղորդումներին, որ ԱՄՆ հետախուզությունն իմացել է Պրիգոժինի պլանների մասին, բայց դաշնակիցներին չի տեղեկացրել, Շոլցն ասել է, որ կքննարկի այդ հարցը։
«Ցանկացած պարագայում, դա երկարատեւ հետեւանքներ կունենա Ռուսաստանի համար։ Ես հավատում եմ, որ նա (Պուտինը) թուլացել է»,- ասել է Շոլցը։
Նրա խոսքով՝ խռովությունը ցույց է տվել, որ «ավտոկրատական կառույցներում, ուժային կառույցներում կան ճաքեր», եւ որ Պուտինն այնքան էլ ամուր չի նստած թամբին, ինչպես քանիցս հավաստիացրել է։ «Բայց ես չեմ ցանկանում կռահումներ անել, թե որքան ժամանակ նա կգտնվի իշխանության ղեկին։ Դա կարող է երկար տեւել կամ ոչ։ Մենք դա չգիտենք»,- ասել է Շոլցը։
«Վագներ» ՄՌԿ-ի զինվորների հնարավոր տեղափոխումը Բելառուս անհանգստություն է առաջացրել ՆԱՏՕ երկրներում, ասել է Շոլցը։ «Դա իրավիճակ է, որին մենք նայում ենք մեծ տագնապով եւ ուշադիր ուսումնասիրում ենք»,- ասել է կանցլերը։ «Ագրեսիվ բանակները սպառնալիք են ներկայացնում, իսկ մասնավոր բանակները՝ առավել եւս»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ Գերմանիան եւ նրա գործընկերներն անօգնական չեն այս իրավիճակում։ «Որպես ՆԱՏՕ մենք կարող ենք պաշտպանել մեր տարածքը»,- ասել է Շոլցը։
Գերմանիայի կանցլերը նշել է, որ հունիսի 24-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ոչ միայն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի, այլեւ Լեհաստանի վարչապետ Մաթեուշ Մորավեցկու հետ։ «Մենք  ոչ մի կապ չունենք առճակատման հետ Ռուսաստանում»,- ընդգծել է Շոլցը։ «Իշխանափոխությունը Ռուսաստանում Ուկրաինային մեր աջակցության նպատակը չէ»,- ավելացրել է նա։

Мятеж Евгения Пригожина ослабил президента РФ Владимира Путина и будет иметь долгосрочные последствия для его власти, заявил канцлер Германии Олаф Шольц в интервью телеканалу ARD.
По словам Шольца, Федеральная разведывательная служба (BND) не знала заранее о готовящемся мятеже. Что касается сообщений СМИ о том, что разведка США знала о планах Пригожина, но не стала делиться ими со всеми союзниками, Шольц сказал, что будет обсуждать этот вопрос.
«В любом случае это, безусловно, будет иметь долгоиграющие последствия для России. Я верю, что он (Путин) ослаблен», - заявил Шольц.
По его словам, мятеж показал, что «в автократических структурах, силовых структурах есть трещины» и что «Путин отнюдь не так прочно сидит в седле, как он неоднократно утверждал». «Но я не хочу строить догадки о том, как долго он будет находиться у власти. Это может продолжаться долго или нет. Мы этого не знаем», - заключил Шольц.
Возможная переброска наемников ЧВК «Вагнер» в Беларусь вызывает обеспокоенность в странах НАТО, рассказал Шольц. «Это ситуация, на которую мы смотрим с большой тревогой и внимательно изучаем», - заявил канцлер. «Агрессивные армии представляют угрозу, а частные армии тем более», - сказал он, подчеркнув, что Германия и ее партнеры не беспомощны в этой ситуации. «Как НАТО, мы можем защитить нашу территорию», - сказал Шольц.
Канцлер ФРГ рассказал, что 24 июня провел телефонные переговоры не только с президентом США Джо Байденом, президентом Франции Эмманюэлем Макроном и премьер-министром Великобритании Риши Сунаком, но и с главой правительства Польши Матеушем Моравецким. «Мы не имеем никакого отношения к конфронтации в России», - подчеркнул Шольц. «Смена режима в России не является целью нашей поддержки Украины», - добавил он.