ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վաղեմի երկրպագուն է, հինգշաբթի ասել է, որ Պուտինն այժմ «մի փոքր թուլացել է» զինված խռովության հետեւանքով։
Թրամփը նաեւ նշել է, որ Միացյալ Նահանգների համար այժմ ճիշտ ժամանակն է փորձելու միջնորդ դառնալ Կիեւի եւ Մոսկվայի միջեւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններում։
«Ես ուզում եմ, որ մարդիկ դադարեն մահանալ այդ անհեթեթ պատերազմի պատճառով»,- ասել է նա Reuters գործակալության հեռախոսային հարցազրույցում։
Թրամփն ասել է, որ Պուտինի իշխանությունն ինչ-որ չափով թուլացել է անցած հանգստյան օրերին ռուսական «Վագներ» խմբի խռովության հետեւանքով։
«Կարելի է ասել, որ նա (Պուտինը) դեռ այնտեղ է, դեռ ուժեղ է, բայց նա որոշակիորեն, ես կասեի, մի փոքր թուլացել է, համենայն դեպս՝ շատ մարդկանց գիտակցության մեջ»,- նշել է նախկին նախագահը։
Սակայն, Թրամփի կարծիքով, եթե Պուտինը հանկարծ կորցնի իշխանությունը Ռուսաստանում, ապա «դուք չգիտեք, թե որն է այլընտրանքը։ Այն կարող է ավելի լավը լինել, բայց կարող է պարզվել, որ շատ ավելի վատն է»։

Бывший президент США Дональд Трамп, давний поклонник президента России Владимира Путина, заявил в четверг, что Путин сейчас «несколько ослаблен» последствиями военного мятежа.
Трамп также отметил, что для Соединенных Штатов сейчас самое время попытаться стать посредником в переговорах по мирному урегулированию конфликта между Киевом и Москвой.
«Я хочу, чтобы люди перестали умирать из-за этой нелепой войны», - сказал он в телефонном интервью агентству Reuters.
Трамп заявил, что власть Путина в какой-то степени ослабла в результате мятежа российских наемников группы «Вагнера» в минувшие выходные.
«Можно сказать, что он (Путин) все еще там, он все еще силен, но он определенно, я бы сказал, несколько ослаб, по крайней мере, в сознании многих людей», — отметил экс-президент США.
Однако, по мнению Трампа, если Путин вдруг потеряет власть в России, то «вы не знаете, какова альтернатива. Она может быть лучше, но может оказаться и намного хуже».