Ռուսական կործանիչները Սիրիայում «հետապնդում» են ամերիկյան անօդաչուներին արդեն երրորդ օրն անընդմեջ, տեղեկացրել է ԱՄՆ ԶՈւ-ն, փոխանցել է The Associated Press-ը։
ԱՄՆ ԶՈւ հայտարարությունում նշվել է, որ ուրբաթ մոտ երկու ժամվա ընթացքում MQ-9 երեք անօդաչուներ «հերթական անգամ, Սիրիայում թռիչքի ժամանակ ենթարկվել են հետապնդման» ռուսական կործանիչների կողմից։
«Ռուսական ինքնաթիռները կատարել են 18 ոչ պրոֆեսիոնալ թռիչք, որոնք ստիպել են MQ-9-ներին արձագանքել, որպեսզի խուսափեն վտանգավոր իրավիճակներից»,- ասել է ԱՄՆ ՌՕՈւ Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքս Գրինկեւիչը։
«Մենք շարունակում ենք կոչ անել Ռուսաստանին վերադառնալ պրոֆեսիոնալ ռազմաօդային ուժերի սահմանված նորմերին, որպեսզի մենք բոլորս կարողանանք մեր ուշադրությունը վերադարձնել ԻԼԻՊ վերջնական տապալման ապահովմանը»,- ավելացրել է գեներալ-լեյտենանտ Գրինկեւիչը։

Российские истребители «преследуют» американские беспилотники над Сирией уже третий день подряд на этой неделе, сообщили ВС США, передает The Associated Press.
В заявлении ВС США говорится, что в пятницу в течение почти двух часов  три беспилотника MQ-9 «в очередной раз подверглись преследованиям» со стороны российских истребителей во время полета над Сирией.
«Российские самолеты совершили 18 непрофессиональных близких пролетов, которые заставили MQ-9 реагировать, чтобы избежать небезопасных ситуаций», - заявил генерал-лейтенант Алекс Гринкевич, глава Центрального командования ВВС США.
«Мы продолжаем призывать Россию вернуться к установленным нормам профессиональных военно-воздушных сил, чтобы мы все могли вернуть наше внимание к обеспечению окончательного поражения ИГИЛ», - добавил генерал-лейтенант Гринкевич.