Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից Հյուսիսային Իրաքում անդրսահմանային ռազմական օպերացիաներ անցկացնելու ժամկետը երկարաձգելու որոշման ընդունումից հետո, Իրաքի արտգործնախարար Հոշիյարա Զիբարին այց կկատարի Թուրքիա: Այդ մասին հաղորդում է Trend-ը` վկայակոչելով Haberturk-ը:
Այցի ընթացքում Զիբարին կքննարկի քուրդ անջատողականների խնդիրը եւ այլ տարածաշրջանային հարցեր:
Վերջին շրջանում Թուրքիան ակտիվ պայքար է ծավալում ահաբեկչության դեմ: Թուրքական ռազմաօդային ուժերը հարվածներ են հասցնում քուրդ զինյալների վրա Իրաքի հյուսիսային շրջաններում: ՔԲԿ-ի դիրքերի վրա օդային հարվածները վերսկսվեցին օգոստոսի 17-ին ձեռնարկված հարձակումներից հետո, որոնք տեղի էին ունեցել Թուրքիայի հարավ-արեւելքում, եւ որնց հետեւանքով սպանվել էր ինը թուրք զինվոր:
Օգոստոս-սեպտեմբերի ամիսներին թուրքական ռազմաօդային ուժերը տասնյակ թռիչքներ են կատարել Հյուսիսային Իրաքում: Այդ գործողությունների արդյունքում չեզոքացվել են ավելի քան 300 ապստամբներ:

После продления парламентом Турции мандата на проведение трансграничных военных операций в Северном Ираке министр иностранных дел Ирака Хошияра Зибари совершит визит в Турцию. Об этом сообщает Trend со ссылкой на газету Haberturk.
Во время визита Зибари обсудит проблему курдских сепаратистов и другие региональные вопросы.
Турция в последнее время развернула активную борьбу с терроризмом. Турецкие ВВС наносят удары по позициям курдских боевиков на севере Ирака. Авиаудары по позициям РПК возобновились после предпринятой вечером 17 августа атаки боевиков на юго-востоке Турции, в ходе которой были убиты девять турецких военных. Это были первые удары Турции по северу Ирака более чем за год.
В августе-сентябре ВВС Турции совершили в Северном Ираке десятки вылетов, в ходе которых были ликвидированы более 300 повстанцев. Генштаб турецкой армии на прошлой неделе объявил, что будет продолжать внимательно отслеживать деятельность курдских боевиков на севере Ирака и по мере выявления новых целей проводить воздушные операции.