ՅՈւԿՕՍ-ի նախկին փոխնախագահ Վասիլի Ալեքսանյանին հուղարկավորել են Մոսկվայի Հյուսիսային Խովանի գերեզմանատանը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Ալեքսանյանի հուղարկավորության արարողությանը հոգեւոր կարգ է մատուցել  Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր սպասավորը հայերենով:
Ալեքսանյանին հրաժեշտ տալու էր եկել մոտ 200 մարդ, որոնց շարքում էին  ինչպես գործարարի հարազատներն ու ընկերները, այնպես էլ գործընկերները, ՅՈւԿՕՍ-ի նախկին ղեկավար Միխայիլ Խոդորկովսկիի ծնողները, շարքային քաղաքացիներ:
Ալեքսանյանը մահացել էր հոկտեմբերի 3-ին` 39 տարեկան հասակում: Բանտում գտնվելու ժամանակ նրա մոտ ախտորոշվել էր քաղցկեղ, ՁԻԱՀ եւ տուբերկուլյոզ:
Նա կալանավորվել էր 2006 թ-ին` ՅՈւԿՕՍ-ի մյուս բարձրաստիճան կառավարիչների հետ միասին եւ մեղադրվում էր  «Տոմսկնեվտի» եւ այլ նավթային ընկերությունների  գույքի հափշտակման մեջ: Ալեքսանյանը մոտ 2,5 տարի անցկացրել էր կալանքի տակ:  2008 թ. դեկտեմբերին նա ազատ էր արձակվել 50 մլն ռուբլի գրավի դիմաց:
2010թ. ամռանը դատարանը դադարեցրել էր նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը` վաղեմության ժամկետի սպառման պատճառով` չհաստատելով եւ չհերքելով ամբաստանյալի մեղքը:

Бывшего вице-президента ЮКОСа Василия Алексаняна похоронили на Северном Хованском кладбище в Москве, сообщает «Интерфакс».
Церемония прощания прошла на территории крематория Хованского кладбища. Отпевание Алексаняна провел священнослужитель Армянской апостольской церкви на армянском языке. После отпевания с Алексаняном простились близкие и друзья
Попрощаться с Алексаняном пришли около 200 человек, среди которых как родные и близкие бизнесмена, так и его коллеги, родители экс-главы «ЮКОСa» Михаила Ходорковского, а также простые люди, неравнодушные к его судьбе.
Алексанян скончался 3 октября в Подмосковье в возрасте 39 лет. За время пребывания в СИЗО у него были диагностированы рак, туберкулез и СПИД, он практически ослеп.
Он был арестован в 2006 году по обвинению в хищении совместно с другими высокопоставленными менеджерами ЮКОСа имущества «Томскнефти», а также акций нефтеперерабатывающих и нефтедобывающих компаний ВНК. Около двух с половиной лет бывший вице-президент ЮКОСа провел в заключении. Мосгорсуд 8 декабря 2008 года освободил Алексаняна под залог в 50 миллионов рублей.
Летом 2010 года суд прекратил его уголовное преследование в связи с истечением срока давности, не установив и не опровергнув виновность подсудимого.