Թուրքիան «Ազով»-ի զինյալներին Ուկրաինային տալով ապտակ հասցրեց Ռուսաստանին. Բայց այդ, Թուրքիան համաձայնել է ՌԴ-ից գնած C-400-ները գաղտնի կերպով փոխանցել ԱՄՆ-ին, որ ուսումնասիրեն այդ զենքը, որի իրավունքը չունի: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը:
«Այսինքն Թուրքիան հիմա այն կարմիր գծերը, որոնք գծված են իր եւ Ռուսաստանի հարաբերություններում, անցնում է: Ի՞նչ եք կարծում, դա Թուրքիայի համար նպաստավո՞ր վիճակ է ստեղծում: Եթե Թուրքիան փորձի հավասարակշռություն խախտել, բնականաբար, դա ի վնաս Ռուսաստանի է լինելու, դա նշանակում է, որ տարածաշրջանը պայթելու է: Այս պայմաններում որոնք կարող են լինել Ռուսաստանի հակաքայլերը: Հայաստանը շատ արագ պետք է ունենա ատոմային մարտագլխիկներով տակտիկական զենք, որը միակ զսպիչն է, որ Թուրքիան այս տարածաշրջանը չպայթեցնի: Իսկ ի՞նչ եք կարծում, այս իշխանությունների օրոք այդ զենքը Հայաստան կմտնի՞, իհարկե ոչ: Այստեղից հետեւություն, այս իշխանությունները ժամ առաջ պետք է գնան ջհանդամի ծոցը: Կգան նորմալ մարդիկ, երբ Ռուսաստանի հետ, ՀԱՊԿ-ի հետ կնքած պայմանագրերը կբերեն մի վիճակի, որտեղ Հայաստանը 5 րոպե պակաս կարող է դառնալ ատոմային տերություն»,-ընդգծեց ռազմական փորձագետը:

Турция дала России пощечину, передав Украине боевиков «Азова». Но кроме того, Турция согласилась тайно передать купленные у России С-400 США для изучения этого оружия, на которое она не имеет права. Об этом на пресс-конференции заявил военный эксперт Айк Наапетян.
«То есть, Турция сейчас переходит красные линии, начерченные в ее отношениях с Россией. Как вы думаете, это создает благоприятную ситуацию для Турции? Если Турция попытается нарушить баланс, естественно, это будет в ущерб России, это означает, что регион взорвется. Какими могут быть контрмеры России? Армения очень быстро должна получить тактическое оружие с атомными боеголовками, что является единственным сдерживающим фактором, чтобы Турция не взорвала этот регион.
И как вы думаете, при нынешних властях такое оружие поступит? Конечно, нет. Отсюда вывод, власти должны как можно раньше убраться к черту.  Придут нормальные люди, когда договоры с Россией, ОДКБ приведут к ситуации, когда Армения может стать атомной державой менее чем за 5 минут», - подчеркнул военный эксперт.