ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 12-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ջերմ հիշողություններ ունի գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակության` այս տարվա սկզբին Հայաստան կատարած պատմական այցից: Ի պատասխան` Յաել Բրաուն-Պիվեն փաստել է, որ տպավորված է Հայաստանով եւ մեծ հուզմունքով է հիշում այդ հագեցած այցը:
Գործընկերներն արձանագրել են, որ այս հանդիպումը շարունակությունն է անկեղծ բարեկամության եւ հետեւողական գործընկերային քաղաքականության: Նրանք գոհունակություն են հայտնել հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական գործակցության բարձր մակարդակի առնչությամբ, որը վերաբերում է նաեւ միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերին: Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է այն փաստը, որ ֆրանսիացի բոլոր գործընկերների հետ հանդիպումներն անցնում են Հայաստանի մասին քաջատեղյակ մթնոլորտում:
Նա նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի շարունակական միջնորդական ջանքերը, ինչպես նաեւ խորհրդարանականների հետեւողական աջակցությունը եւ Հայաստանի հետ մշտական կապի մեջ լինելը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների անհապաղ վերադարձի, Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությանն աջակցության, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու անվտանգության երաշխիքների սահմանման շուրջ: Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը նշել է, որ մշտապես Հայաստանի կողքին են եւ շարունակելու են ներդնել բոլոր ջանքերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար` հավատացնելով, որ մեր երկրին եւ հայ ժողովրդին ցուցաբերած վերաբերմունքը շոշափելի եւ կենսական նշանակության փոփոխությունների է հանգեցնում: Նա գոհունակությամբ է խոսել Ֆրանսիայի բարեկամական մոտեցման եւ միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցության մասին: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ միջազգային գործընկերներից հստակ քայլեր են ակնկալվում` տարածաշրջանը ցնցումներից ու պատերազմից զերծ պահելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ առաջիկայում ֆրանսիացի խորհրդարանականների կողմից սպասվող հայանպաստ նախաձեռնություններին:

A delegation led by Republic of Armenia National Assembly (RA NA) speaker Alen Simonyan on Wednesday met with the speaker of the NA of France, Yael Braun-Pivet, the NA of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
The RA NA President mentioned that he has fond memories of the historic visit of the delegation led by his colleague to Armenia at the beginning of this year. In response, Braun-Pivet stated that she was impressed by Armenia and remembers that eventful visit with great excitement.
The colleagues noted that this meeting is the continuation of sincere friendship and consistent partnership policy. They expressed satisfaction with the high level of Armenian-French inter-parliamentary cooperation, which also refers to inter-parliamentary friendship groups. Alen Simonyan highlighted the fact that meetings with all French partners take place in an atmosphere well-informed about Armenia.
He mentioned that Armenia highly values the continuous mediating efforts of French President Emmanuel Macron, as well as the consistent support of the parliamentarians and being in constant contact with Armenia.
At the meeting, ideas were exchanged on the immediate return of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan, support for the EU Observation Mission in Armenia, definition of rights and security guarantees of Nagorno-Karabakh Armenians. The NA President of France stated that they are always by Armenia’s side and will continue to invest all their efforts.
The RA NA President expressed gratitude for the warm words, ensuring that the attitude shown to our country and the Armenian people leads to tangible and vital changes. He spoke about France’s friendly approach and cooperation on various international platforms with satisfaction. Alen Simonyan underscored that clear steps are expected from international partners to keep the region free from shocks and war.
The pro-Armenian initiatives expected by the French parliamentarians were also discussed at the meeting.