ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 12-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ջերմ հիշողություններ ունի գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակության` այս տարվա սկզբին Հայաստան կատարած պատմական այցից: Ի պատասխան` Յաել Բրաուն-Պիվեն փաստել է, որ տպավորված է Հայաստանով եւ մեծ հուզմունքով է հիշում այդ հագեցած այցը:
Գործընկերներն արձանագրել են, որ այս հանդիպումը շարունակությունն է անկեղծ բարեկամության եւ հետեւողական գործընկերային քաղաքականության: Նրանք գոհունակություն են հայտնել հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական գործակցության բարձր մակարդակի առնչությամբ, որը վերաբերում է նաեւ միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերին: Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է այն փաստը, որ ֆրանսիացի բոլոր գործընկերների հետ հանդիպումներն անցնում են Հայաստանի մասին քաջատեղյակ մթնոլորտում:
Նա նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի շարունակական միջնորդական ջանքերը, ինչպես նաեւ խորհրդարանականների հետեւողական աջակցությունը եւ Հայաստանի հետ մշտական կապի մեջ լինելը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների անհապաղ վերադարձի, Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությանն աջակցության, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու անվտանգության երաշխիքների սահմանման շուրջ: Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը նշել է, որ մշտապես Հայաստանի կողքին են եւ շարունակելու են ներդնել բոլոր ջանքերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար` հավատացնելով, որ մեր երկրին եւ հայ ժողովրդին ցուցաբերած վերաբերմունքը շոշափելի եւ կենսական նշանակության փոփոխությունների է հանգեցնում: Նա գոհունակությամբ է խոսել Ֆրանսիայի բարեկամական մոտեցման եւ միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցության մասին: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ միջազգային գործընկերներից հստակ քայլեր են ակնկալվում` տարածաշրջանը ցնցումներից ու պատերազմից զերծ պահելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ առաջիկայում ֆրանսիացի խորհրդարանականների կողմից սպասվող հայանպաստ նախաձեռնություններին:

12 июля делегация, возглавляемая председателем НС РА Аленом Симоняном, встретилась с председателем НС Французской Республики Яэль Браун-Пиве. Об этом сообщает пресс-служба НС.
Председатель НС РА отметил, что с теплотой вспоминает исторический визит возглавляемой его коллегой делегации в Армению в начале этого года. В ответ Яэль Браун-Пиве заметила, что впечатлена Арменией и с большим волнением вспоминает тот насыщенный визит.
Коллеги отметили, что настоящая встреча – продолжение искренней дружбы и последовательной политики партнерства. Они выразили удовлетворение высоким уровнем армяно-французского межпарламентского сотрудничества, касающегося и межпарламентских групп дружбы. А.Симонян подчеркнул, что встречи со всеми французскими партнерами проходят в атмосфере информированности об Армении.
Он отметил, что РА высоко ценит последовательные посреднические усилия президента Франции Эммануэля Макрона, а также поддержку парламентариев и постоянную связь с Арменией.
На встрече состоялся обмен мнениями по немедленному возвращению удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, содействию миссии наблюдателей ЕС в Армении, обеспечению прав и гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха. Спикер НС Франции отметила, что они всегда рядом с Арменией и продолжат прикладывать все усилия.
Спикер НС РА выразил благодарность за теплые слова, заверив, что проявленное отношение к нашей стране и армянскому народу ведет к ощутимым и жизненно важным изменениям. Он с удовлетворением отметил дружественный подход и сотрудничество Франции на различных международных площадках. А.Симонян подчеркнул, что от международных партнеров ожидаются четкие шаги, чтобы уберечь регион от потрясений и войны.