Արցախը հումանիտար աղետի իրավիճակում է գտնվում: 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախը գտնվում է Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ: Հունիսի 15-ից Ադրբեջանն արգելափակել է հումանիտար բեռնափոխադրումների մատակարարումը, իսկ հուլիսի 11-ից՝ արդեն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմիցծանր հիվանդների տեղափոխումը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» շարժումը:
Այն, ինչ կատարվում է Արցախում, լիովին համապատասխանում է միջազգային իրավունքով սահմանված «հումանիտար աղետ» ձևակերպմանը: Սա իրական ցեղասպանություն է: Իրավիճակը կրիտիակական է: Մահվան նոր դեպքերը լինելու են նրանց խղճին, ովքեր տեսել, իմացել ու լռել են:
Այս ամենը կատարվում է միջազգային հանրության աչքի առջև: Միջազգային հանրությունը լուռ է ու կույր է ձևանում: Ադրբեջանը արհամարհում և չի կատարում Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու որոշումը, որը վերահաստատվեց հուլիսի 6 -ին, անտեսում է միջազգային խորհրդարանական կառույցների կոչերն ու բանաձևերը, քանի որ որևէ պատժամիջոց նրա նկատմամբ չի կիրառվում:
Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն այս իրավիճակում չի կարողանում կատարել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որով պետք է ապահովվի Լեռնային Ղարաբաղի անխափան կապը Հայաստանի հետ:
Այո, իրավիճակը պահանջում է դիվանագիտական, քաղաքական, բանակցային ճանապարհով լուծումներ: Բայց դրա համար ժամանակ է պետք, իսկ մենք դա արդեն չունենք:
Հենց հիմա արդեն անհրաժեշտ է անհապաղ փրկել նրանց, ովքեր կրիտիկական վիճակում են: Հենց հիմա Արցախի 120 հազար բնակչությանը, այդ թվում ՝ 30 հազար երեխաներին և 20 հազար ծերերին հումանիտար աղետից փրկելու համար անհրաժեշտ է օդային միջանցք բացել` առաջին անհրաժեշտության ապրանքները տեղ հասցնելու համար։
Այսօր ադրբեջանական կողմից հայտարարություն եղավ Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհն օգտագործելու մասին:
Միջազգային հանրության համար միգուցե սա առաջին հայացքից կարող է նորմալ թվալ, բայց Արցախում բոլորը շատ լավ գիտեն, թե այս հայտարարության տակ անվտանգության առումով ինչպիսի սպառնալիքներ կան և այն ինչ ռիսկեր ու հետևանքներ կարող է ունենալ մեզ համար։
Դա մեզ համար ելք և լուծում չէ և չի կարող լինել: Դա հենց էթնիկ զտման քաղաքականության իրագործում է:
Արցախին անհրաժեշտ է հումանիտար օդային միջանցք ցանկացած երկրի հետ, որը պատրաստ է և կարող է օգնել:
Թող դա լինի որևէ երրորդ երկիր՝ իր այդ գործողությունը համաձայնեցնելով ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ, որն Արցախի անվտանգության ապահովման պատասխանատվություն է կրում:
[email protected] fb.com/artsakhfront
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժումը դիմում է Միջազգային մարդասիրական բոլոր կազմակերպություններին՝
• Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին,
• ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին,
• ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամին,
• ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը
ՀՈՒՄԱՆԻՏԱՐ ՕԴԱՅԻՆ ՄԻՋԱՆՑՔ ԲԱՑԵԼ ԴԵՊԻ ԱՐՑԱԽ:
Պետք է մարդասիրական օդային միջանցք բացել դեպի Արցախ. «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» շարժում

Artsakh is in the midst of a humanitarian catastrophe. Artsakh has been under Azerbaijan's blockade since December 12, 2022. Azerbaijan has blocked the entry of humanitarian cargo since June 15, and has also blocked the transportation of critically ill patients by the International Committee of the Red Cross since July 11, Artsakh Security and Development Front said in a statement.
The "Artsakh Security and Development Front" public movement appeals to all international humanitarian organizations OPEN A HUMANITARIAN AIRWAY TO ARTSAKH.
Artsakh is in the midst of a humanitarian disaster. Since December 12, 2022, Artsakh has been under blockade by Azerbaijan. Since June 15, Azerbaijan has blocked the entry of humanitarian cargo, and since July 11, it has also blocked the transportation of seriously ill patients by the International Committee of the Red Cross.
What is happening in Artsakh fully corresponds with the definition of a "humanitarian disaster" as determined by international law. This is real genocide. The situation is critical. New cases of death will be on the conscience of those who saw, knew, and remained silent.
This is all happening before the eyes of the international community, which remains silent and pretends to be blind. Azerbaijan disregards and refuses to implement the decision of the International Court of Justice on February 22 to unblock the Lachin corridor, which was reaffirmed on July 6, while ignoring the calls and resolutions of international parliamentary structures, because no sanctions have been instituted against the state.
In the current situation, the Russian peacekeeping troops are unable to fulfill their mission in Artsakh as defined by the provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020, which should ensure the uninterrupted connection of Nagorno Karabakh with Armenia.
Yes, the situation requires diplomatic, political, negotiated solutions. But those take time, and we don't have any more time.
Right now, those who are in critical condition require immediate assistance. Right now, in order to save the 120,000 citizens of Artsakh — including 30,000 children and 20,000 elderly — from a humanitarian disaster, it is necessary to open an air corridor.
Today, there was an announcement from the Azerbaijani side about using the Aghdam-Stepanakert road. For the international community, this may seem normal at first glance, but everyone in Artsakh knows very well what security threats lie beneath his statement and what risks and consequences it may hold for us.
It is not and cannot be a solution for us. It is the implementation of the policy of ethnic cleansing.
Artsakh needs a humanitarian air corridor with any country willing and able to help. Let it be any third country coordinating its operations with the Russian peacekeeping troops, which is responsible for ensuring the security of Artsakh.
The "Artsakh Security and Development Front" public movement appeals to all international humanitarian organizations: