Արցախը հումանիտար աղետի իրավիճակում է գտնվում: 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախը գտնվում է Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ: Հունիսի 15-ից Ադրբեջանն արգելափակել է հումանիտար բեռնափոխադրումների մատակարարումը, իսկ հուլիսի 11-ից՝ արդեն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմիցծանր հիվանդների տեղափոխումը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» շարժումը:
Այն, ինչ կատարվում է Արցախում, լիովին համապատասխանում է միջազգային իրավունքով սահմանված «հումանիտար աղետ» ձևակերպմանը: Սա իրական ցեղասպանություն է: Իրավիճակը կրիտիակական է: Մահվան նոր դեպքերը լինելու են նրանց խղճին, ովքեր տեսել, իմացել ու լռել են:
Այս ամենը կատարվում է միջազգային հանրության աչքի առջև: Միջազգային հանրությունը լուռ է ու կույր է ձևանում: Ադրբեջանը արհամարհում և չի կատարում Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու որոշումը, որը վերահաստատվեց հուլիսի 6 -ին, անտեսում է միջազգային խորհրդարանական կառույցների կոչերն ու բանաձևերը, քանի որ որևէ պատժամիջոց նրա նկատմամբ չի կիրառվում:
Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն այս իրավիճակում չի կարողանում կատարել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որով պետք է ապահովվի Լեռնային Ղարաբաղի անխափան կապը Հայաստանի հետ:
Այո, իրավիճակը պահանջում է դիվանագիտական, քաղաքական, բանակցային ճանապարհով լուծումներ: Բայց դրա համար ժամանակ է պետք, իսկ մենք դա արդեն չունենք:
Հենց հիմա արդեն անհրաժեշտ է անհապաղ փրկել նրանց, ովքեր կրիտիկական վիճակում են: Հենց հիմա Արցախի 120 հազար բնակչությանը, այդ թվում ՝ 30 հազար երեխաներին և 20 հազար ծերերին հումանիտար աղետից փրկելու համար անհրաժեշտ է օդային միջանցք բացել` առաջին անհրաժեշտության ապրանքները տեղ հասցնելու համար։
Այսօր ադրբեջանական կողմից հայտարարություն եղավ Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհն օգտագործելու մասին:
Միջազգային հանրության համար միգուցե սա առաջին հայացքից կարող է նորմալ թվալ, բայց Արցախում բոլորը շատ լավ գիտեն, թե այս հայտարարության տակ անվտանգության առումով ինչպիսի սպառնալիքներ կան և այն ինչ ռիսկեր ու հետևանքներ կարող է ունենալ մեզ համար։
Դա մեզ համար ելք և լուծում չէ և չի կարող լինել: Դա հենց էթնիկ զտման քաղաքականության իրագործում է:
Արցախին անհրաժեշտ է հումանիտար օդային միջանցք ցանկացած երկրի հետ, որը պատրաստ է և կարող է օգնել:
Թող դա լինի որևէ երրորդ երկիր՝ իր այդ գործողությունը համաձայնեցնելով ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ, որն Արցախի անվտանգության ապահովման պատասխանատվություն է կրում:
[email protected] fb.com/artsakhfront
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժումը դիմում է Միջազգային մարդասիրական բոլոր կազմակերպություններին՝
• Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին,
• ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին,
• ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամին,
• ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը
ՀՈՒՄԱՆԻՏԱՐ ՕԴԱՅԻՆ ՄԻՋԱՆՑՔ ԲԱՑԵԼ ԴԵՊԻ ԱՐՑԱԽ:
Պետք է մարդասիրական օդային միջանցք բացել դեպի Արցախ. «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» շարժում

Арцах находится в состоянии гуманитарной катастрофы. С 12 декабря Азербайджан осуществляет разные виды блокады Арцаха. С 15 июня Азербайджан заблокировал поставку гуманитарных грузов, а с 11 июля уже блокирует транспортировку тяжелобольных Международным комитетом Красного Креста. Об этом говорится в заявлении общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха».
«То, что происходит в Арцахе полностью соответствует формулировке «гуманитарная катастрофа»,  определённой международным правом. Это настоящий геноцид. Ситуация критическая. Новые случаи смертей будут на совести тех, кто видел, знал, но молчал.
Всё это совершается на глазах у международного сообщества. Международное сообщество притворяется немым и глухим. Азербайджан игнорирует и не выполняет решение
Международного суда от 22 февраля о деблокировании Лачинского коридора, которое было подтверждено 6 июля, игнорирует призывы и резолюции международных парламентских структур, потому что никаких санкций в отношении него не применяется.
В этой ситуации Миротворческий контингент РФ в Арцахе не может выполнять положения трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, по которому должна быть обеспечена беспрепятственная связь Нагорного Карабаха с Арменией.
Да, ситуация требует решения дипломатическим, политическим, переговорным путём. Но для этого нужно время, а у нас его уже нет.
Прямо сейчас уже необходимо безотлагательно спасать тех, которые находятся в критической ситуации. Прямо сейчас, чтобы спасти от гуманитарной катастрофы 120 тысяч жителей Арцаха, в том числе 30 тысяч детей и 20 тысяч престарелых, необходимо открыть гуманитарный коридор, чтобы доставить товары первой необходимости.
Сегодня с азербайджанской стороны было заявление об использовании дороги Агдам-Степанакерт. Для международной общественности это, может быть, с первого взгляда покажется нормальным, но в Арцахе все очень хорошо знают, какие угрозы в плане безопасности существуют под этим заявлением, какие риски оно содержит и какие последствия может для нас иметь.
Это для нас не является и не может являться выходом и решением. Это именно является реализацией политики этнической чистки. Арцаху необходим воздушный гуманитарный коридор с любой страной, которая готова и может помочь. Пусть это будет любая третья страна, согласующая это своё действие с Миротворческим контингентом РФ, который несёт ответственность за обеспечение безопасности Арцаха», - отмечается в заявлении общественного движения.