Այս իրավիճակում, որ մենք գտնվում ենք, համազգային շարժման ղեկավարը պետ է լինի մեր ղեկավարը՝ նախագահը եւ գլխավոր ղեկավարը եւ ուղիղ խոսի ժողովրդի հետ՝ որպես առաջին դեմք: Այս մասին ֆեյսբուքյան տեսաուղերձով ասել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը:
«Դուք պետք է վերականգնեք կապը ժողովրդի հետ, դա դժվար է, ես գիտեմ, բայց դա շատ կարեւոր է, որովհետեւ եթե մենք խոսում ենք, որ սա կազմակերպված է եղել պետության կողմից, դուք եք պետության ղեկավարը, եւ ուրիշ ձեւ չի կարող լինել: Ես գիտեմ, որ դուք չեք ուզում խոսել հրապարակից այս պատերազմից հետո, բայց մենք եկել ենք արդեն այն իրավիճակին, որ ձեր ուղիղ կապը ժողովրդի հետ շատ կարեւոր է: Երկրորդը՝ մենք ճիշտ պահանջներ ենք դրել եւ ռուս խաղաղապահների դիմաց եւ Կարմիր Խաչի եւ միջազգային տարբեր կազմակերպությունների, բայց մենք չենք խոսել ամենակարեւոր կողմի մասին, որն ամենամեղավորն է այս իրավիճակում ստեղծված՝ դա ՀՀ իշխանությունն է եւ վարչապետը, որն ընդունել է Արցախն Ադրբեջանի կազմում եւ ստեղծել այս ողջ իրավիճակը եւ ստեղծել լուրջ խնդիրներ եւ բոլորի առջեւ: Դա ոչ միայն քաղաքական հայտարարություն է, դա բերելու է մեծ քանակի դժվարությունների մեզ համար»,- ասաց նա:
Վարդանյանը ասաց, որ երեկվա հանրահավաքին չհնչեց այն կոչը, որ Հայաստանում պետք է մասնակցել «Հայաքվե» նախաձեռնությանը, այդպիսով  իրենց աջակցությունը հայտնելով Արցախին:
Նախկին պետնախարարը ընդգծեց, որ Արցախում պետք է իմանան՝ ինչ է բանակցվում Հայաստանի կողմից, նաեւ պետք է ունենալ մասնագետներ, որոնք հմուտ են բանակցային գործընթացում:

В той ситуации, в которой мы оказались, руководитель общенационального движения должен быть нашим руководителем -  президент и главный руководитель, и он должен напрямую говорить с народом как первое лицо. Об этом в видеообращении в Facebook заявил бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян.
«Вы должны восстановить связь с народом. Это сложно, я знаю, но очень важно, потому что если мы говорим о том, что это было организовано государством, то вы глава государства, и тут никак иначе не может быть. Я знаю, что вы не хотите говорить с площади после этой войны, но мы уже достигли ситуации, когда очень важен ваш непосредственный контакт с народом. Во-вторых, мы предъявили правильные требования и российским миротворцам, и Красному Кресту, и различным международным организациям, но не сказали о самой главной стороне, которая больше всех виновата в этой ситуации, а именно о правительстве РА и премьер-министре, которые признали Арцах в состав Азербайджана и создали этим всю ситуацию и создают серьезные проблемы перед всеми. Это не только политическое заявление, оно принесет нам много трудностей»,- сказал он.
Варданян отметил, что на вчерашнем митинге не было призыва к участию в Армении в инициативе «Айакве», тем самым выразив свою поддержку Арцаху.
Экс-госминистр подчеркнул, что в Арцахе  должны знать, о чем ведет переговоры Армения, а также нужно иметь специалистов, разбирающихся в переговорном процессе.