Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի հնարավորինս ինտենսիվ: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ պետք է փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնելու ուղղությամբ ակտիվ ջանքեր գործադրել.
«Այս պահին մեր խնդիրը ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վրա ավելի մեծ միջազգային ուշադրություն հրավիրելն է դիվանագիտական եղանակներով, եւ ԼՂ-ում հաստատված իրավիճակը միջազգային մամուլում և սոցիալական ցանցերում հնարավորինս լայնորեն ու օբյեկտիվ ներկայացնելու միջոցով»,- ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, թե այս ընթացքում էլ ավելի է սրվել Լաչինի միջանցք ու Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը. «Միևնույն ժամանակ, Ստեփանակերտի ու Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ձևավորումը իրավիճակի հաղթահարման ամենակառուցողական սցենարն է ու պետք է բոլոր ջանքերը գործադրել այս ուղղությամբ», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном должен продолжаться максимально интенсивно. Об этом сегодня, 20 июля, на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, необходимо приложить активные усилия для поиска взаимоприемлемых решений.
«Нашей задачей на данный момент является привлечение большего международного внимания к гуманитарному кризису, сложившемуся в НК, дипломатическими методами и путем максимально широкого и объективного представления в международной прессе и социальных сетях ситуации, сложившейся в НК», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что в этот период еще более обострилась необходимость направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах. «В то же время формирование механизма международного диалога между Степанакертом и Баку является наиболее конструктивным сценарием выхода из ситуации, и в этом направлении должны быть приложены все усилия», - подчеркнул Никол Пашинян.