Ռուսաստանում չեն բացառում Թուրքիայի հետ հացահատիկի նոր գործարքի հնարավորությունը։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Սերգեյ Վերշինինը, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա, կարող են քննարկվել համաշխարհային շուկա հացահատիկի և պարարտանյութերի հետագա մատակարարումների ցանկացած տարբերակներ։
«Թուրքիայի հետ մենք շատ սերտ փոխգործողություն ունենք, ավանդական փոխգործողություն, և հիմա նույնպես կարծիքներ ենք փոխանակում այն մասին, թե ինչ կարելի է անել այս իրավիճակում»,- ասել է Վերշինինը։
Հացահատիկի գործարքի գործողությունը դադարեցվել էր հուլիսի 18-ից, երկուշաբթի ՌԴ-ն իրազեկել էր Թուրքիային, Ուկրաինային և ՄԱԿ-ին դրա երկարաձգման դեմ առարկելու մասին։

В России допускают возможность новой зерновой сделки с Турцией․ Об этом на брифинге в пятницу заявил замглавы МИД России Сергей Вершинин, отвечая на соответствующий вопрос, сообщает РИА Новости.
По его словам, могут быть рассмотрены любые варианты дальнейшего продолжения поставок зерновых и удобрений на мировые рынки.
«С Турцией у нас очень тесное взаимодействие, традиционное взаимодействие, и мы с ними тоже сейчас контактируем и обмениваемся по поводу того, что делать в нынешней ситуации», - сказал Вершинин.
Он добавил, что Россия прорабатывает контакты на высшем уровне с Турцией.
Действие зерновой сделки прекратилось с 18 июля, в понедельник РФ уведомила Турцию, Украину и ООН о возражении против ее продления.