Հայաստանի հավաքականը շատ լավ խաղ է ցուցադրում: Sportbox.ru -ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի հավաքականի մարզիչ Վալերի Գազաեւը: Նրա խոսքով` Հայաստանի հավաքականի շանսերը հավասար են Իռլանդիայի հավաքականի հետ:
«Անձամբ ես երկրպագելու եմ Հայաստանի հավաքականին: Սա համակրելի թիմ է, ի սրտե հայերին մաղթում եմ գրավել երկրորդ տեղը եւ դուրս գալ Եվրո-2012»,-ասել է Գազաեւը`  ընդգծելով, որ հավատում է Հայաստանի հավաքականի հաղթանակին:
Նշենք, որ Հայաստանի թիմը հոկտեմբերի 11 -ին կհանդիպի Իռլանդիայի հավաքականի հետ, որը վճռական կլինի Եվրո-2012 -ի եզրափակիչ փուլ ընդգրկվելու համար:

MOSCOW. – Armenian national football team demonstrates it can play very good, former Russian national football team chief coach Valery Gazaev said in the interview with Sportbox.ru. According to him, Armenia’s chance is equal to Ireland for the success.
“In my heart I am the fan of Armenian national football team. I wish the team victory and indeed want it to occupy the second position in the group in order to enter Euro 2012 through play-offs,” Gazaev stated and added that he believes in the victory of the Armenian team.
Armenian national football team won Macedonia 4:1 on Friday. It will have its decisive match with Ireland on October 11 in Dublin.