Բելառուսի ՆԳՆ ներքին զորքերի փոխհրամանատար Սերգեյ Գրեբեննիկովը տեղեկացրել է, որ «Վագներ» խումբն արդեն սկսել է իր փորձը հաղորդել Բելառուսի ներքին զորքերի եւ ներքին գործերի հատուկ ստորաբաժանումների մարտիկներին մարտավարական եւ կրակային պատրաստության միջոցառումների շրջանակում։
Նախօրեին Բելառուսի ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ գերատեսչության ղեկավար Իվան Կուբրակովը հանդիպել է «Վագների» ներկայացուցիչների հետ, քննարկել բելառուսական ստորաբաժանումների ուսուցանումը նրա հրահանգիչների կողմից, մշակվել է համագործակցության պլան։ Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ գերատեսչության հատուկ ստորաբաժանումների ղեկավարները եւ աշխատակիցները։
«Տեղի է ունեցել ներքին գործերի նախարարի, ներքին զորքերի հրամանատարության, ստորաբաժանումների հրամանատարների հանդիպումը «Վագներ» ՄՌԿ ղեկավարության հետ։ Մենք այդ հանդիպմանը քննարկել ենք համատեղ պատրաստությանը վերաբերող բոլոր հարցերը։ Մենք արդեն սկսել ենք այդ համատեղ պատրաստությունը, արդեն իրականացվում են ինչպես մարտավարական, այնպես էլ տակտիկական-հատուկ կրակային պատրաստության միջոցառումներ։ Աշխատում ենք տարբեր ոլորտներում մասնագետներին օգտագործելու ուղղությամբ. դիպուկահարներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցներ»,- փոխհրամանատարի մեկնաբանությունները մեջբերել է «Sputnik Беларусь»-ը։
Գրեբեննիկովը նշել է, որ «Վագների» մարտիկները գոհունակությամբ են փոխանցում իրենց մարտական փորձը։ «Կա ինքնատիպ հնարավորություն՝ փոխանցելու մեր մարտական փորձը... ներքին գործերի եւ ներքին զորքերի մեր հատուկ ստորաբաժանումների եւ այլ ստորաբաժանումների մարտիներին»,- ասել է նա։

Заместитель командующего внутренними войсками МВД Белоруссии Сергей Гребенников сообщил, что группа «Вагнер» уже приступила к передаче своего опыта бойцам белорусских внутренних войск и спецподразделений органов внутренних дел в рамках мероприятий тактической и огневой подготовки.
Накануне пресс-служба МВД Белоруссии сообщила, что глава ведомства Иван Кубраков встретился с представителями группы «Вагнер», обсудил обучение белорусских спецподразделений ее инструкторами, выработан план сотрудничества. В мероприятии также приняли участие руководители и сотрудники спецподразделений белорусского ведомства.
«Прошла встреча министра внутренних дел, командования внутренних войск, командиров спецподразделений с руководством ЧВК «Вагнер». Мы на этой встрече обсудили все вопросы, касающиеся совместной подготовки. Мы уже приступили к этой совместной подготовке, уже проводятся мероприятия как тактической, так и тактико-специальной огневой подготовки. Работаем по направлению применения специалистов в различных сферах: снайперы, беспилотные летательные аппараты, средства радиоэлектронной борьбы», - приводит видеокомментарий замкомандующего Sputnik Беларусь.
Гребенников отметил, что бойцы «Вагнера» с удовольствием делятся своим боевым опытом. «Есть уникальная возможность перенять тот боевой опыт, который эти бойцы получили. Они готовы поделиться своим боевым опытом… с бойцами наших спецподразделений и других подразделений органов внутренних дел и внутренних войск. И мы уже работаем по подготовке наших бойцов», - заключил он.