Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը նամակ է ուղարկել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին։ Այս մասին Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն գրել է X-ում, տեղեկացրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Նամակում ներկայացված են մի շարք կեղծ հավաստիացումներ, մասնավորապես՝ պնդվում է, որ «Ադրբեջանը ԿԽՄԿ աջակցությամբ ապահովում է Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի ծագումով հայ բնակիչների ազատ անցումը «Լաչին» սահմանակետով, եւ ամեն օր սահմանակետը միջինը հատում է 25-30 մարդ»։ Այնուհետեւ նամակում նշվել է, որ Ադրբեջանը զուգահեռ առաջարկել է օգտագործել Աղդամով ճանապարհը, իսկ «հայկական կողմը շարունակում է հրաժարվել Ադրբեջանի օգնությունից»։ Բաքվի վարկածով՝ «դա վկայում է այն մասին, որ ներկայիս մանիպուլյացիաները հումանիտար իրավիճակի հետ կապված քաղաքական խաղ են, նշված է տեքստում»։

The letter contains a number of false statements, in particular, it is stated that “Azerbaijan, with the assistance of the ICRC, ensures the free passage of residents of the [Artsakh] Karabakh region of Azerbaijan of Armenian origin through the [Berdzor] Lachin border checkpoint, and an average of 25 to 30 people pass through it every day." The letter further notes that in parallel, Azerbaijan proposed to use the route through [Akna] Aghdam, and "the Armenian side continues to refuse Azerbaijan's assistance." According to Baku, "this indicates that the current manipulation of the humanitarian situation is a political game, the text says.
Earlier it was reported that 68-year-old Vagif Khachatryan was abducted by representatives of the Azerbaijani border service and taken away in an unknown direction. His fate is currently unknown.