Ադրբեջանի այս գործելակերպը միջազգային հումանիտար իրավունքի աղաղակող խախտում է. միջազգային հումանիտար իրավունքի և ԿԽՄԿ պաշտպանության ներքո գտնվող անձի ձերբակալումը այլ կերպ, քան ռազմական հանցագործություն որակել չի կարելի։ Այս մասին ասվում է ԱԳՆ տարածած հայտարարությունում՝ կապված Հակարիի կամրջի մոտ ապօրինի տեղադրված ադրբեջանական անցակետից Արցախի քաղաքացու առեւանգման դեպքի հետ:
«Հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող՝ լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետի մոտ առևանգվել է Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչների կողմից և տեղափոխվել անհայտ ուղղությամբ՝ առանց որևէ հավաստի մեկնաբանության:
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ ԿԽՄԿ նախապես կողմերին տրամադրում է տեղափոխվող հիվանդների ցուցակները և միայն համաձայնեցնելուց հետո է իրականացնում նրանց տեղափոխումը։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության կողմից առևանգումից անմիջապես հետո՝ կեղծ նարատիվներով և մեղադրանքներով լի հաղորդագրության տարածումը ցույց է տալիս, որ այս գործողությունը նախապես մանրամասնորեն ծրագրված է եղել։ Ավելին, հաղորդագրության մեջ հնչում է բացահայտ սպառնալիք նույն մոտեցումը ԼՂ այլ բնակիչների նկատմամբ ևս կիրառելու վերաբերյալ:
Ադրբեջանի այս գործելակերպը միջազգային հումանիտար իրավունքի աղաղակող խախտում է. միջազգային հումանիտար իրավունքի և ԿԽՄԿ պաշտպանության ներքո գտնվող անձի ձերբակալումը այլ կերպ, քան ռազմական հանցագործություն որակել չի կարելի։ Այն նաև միտված է ամբողջությամբ արգելափակելու ԿԽՄԿ գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում, այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը և առհասարակ խոչընդոտում է այլ մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը ԼՂ:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական իշխանությունների այս գործողությունն իրենից ներկայացնում է երկրի նախագահի կողմից մայիսի 28-ին արված՝ «Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը ԼՂ հայերի համար դաս լինելու, նրանց՝ գլխիկոր ներկայանալու» հայտարարության և շարունակաբար հնչող սպառնալիքների ուղղակի իրականացում, որոնց մասին հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է միջազգային գործընկերներին՝ կոչ անելով դատապարտել այդ և նմանօրինակ այլ հայտարարությունները։ Ադրբեջանի այս գործողությունն անմիջականորեն ի ցույց է դնում, որ Հայաստանի կողմից արդեն իսկ տևական ժամանակ բարձրաձայնվող էթնիկ զտումների վերաբերյալ ահազանգերն արտացոլում են առկա օրհասական վտանգների լրջությունը:
Ավելին, այս գործելակերպը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում 44-օրյա պատերազմից հետո Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև ս.թ. մայիսի 26-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքից առևանգված զինծառայողներին չվերադարձնելու, նրանց նկատմամբ շինծու դատավարությունների իրականացման հարցում ադրբեջանական կողմի փաստարկների սնանկությունը:
Լաչինի միջանցքի ամբողջական փակմանը և ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրումից հրաժարվելուն զուգահեռ իրականացվող այս ինքնիրավչությունը միտված է ԼՂ բնակչության ահաբեկմանը և ևս մեկ անգամ լուրջ կասկածի տակ է դնում միջազգային ներգրավածության բացակայության պարագայում ԼՂ ժողովրդի ոչ միայն նվազագույն իրավունքների ապահովման, այլև կյանքի իրավունքի իրացման հնարավորությունը:
Անընդունելի և դատապարտելի ենք համարում Ադրբեջանի կողմից այսօր իրականացված հանցավոր գործողությունը և Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումը: Ակնկալում ենք միջազգային հանրության միասնական և հստակ քայլերը, այդ թվում` առկա գործիքակազմի օգտագործումն՝ ուղղված Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժի վերականգնման, Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների գործունեության ապահովման և Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար մուտքի ապահովման ուղղությամբ»։

Azerbaijan's actions are blatant violation of international humanitarian law. The detention of a person who is under the protection of international humanitarian law and the ICRC can only be characterized as a war crime, says the statement of Armenian Foreign Ministry in connection with the kidnapping of an Artsakh citizen by the Azerbaijani side.
“On July 29, 68-year-old Vagif Khachatryan, who was being transported from [Artsakh] Nagorno-Karabakh to Armenia with serious health problems, accompanied by the International Committee of the Red Cross [ICRC] for treatment, was kidnapped by representatives of the Azerbaijani border service at an illegal checkpoint in the [Berdzor] Lachin Corridor and taken away in an unknown direction without any explanation.
We consider it necessary to emphasize that ICRC provides the parties with the lists of patients to be transported in advance and carries out their transfer only after agreement. The dissemination of a message filled with false narratives and accusations by the Prosecutor General’s Office of Azerbaijan immediately after the kidnapping shows that this action was carefully planned in advance. Moreover, the message explicitly threatens to apply the same approach to other residents of Nagorno-Karabakh.
Azerbaijan's actions are a flagrant violation of international humanitarian law. The detention of a person who is under the protection of international humanitarian law and the ICRC can only be qualified as a war crime. These actions are also aimed to completely disorganize ICRC activities in Nagorno-Karabakh, while Azerbaijan continues to block the Lachin Corridor and generally prevents other humanitarian organizations from entering Nagorno-Karabakh.
It is noteworthy that the actions of the Azerbaijani authorities represent a direct implementation of the statement made on May 28 by the President of this country that “the installation of a checkpoint in the Lachin corridor will be a lesson for the Armenians of Nagorno-Karabakh” and [implementation of] the constant threats, about which the Armenian side has repeatedly warned international partners, calling for the condemnation of these and similar statements. Azerbaijan's actions directly indicate that the alarming reports of ethnic cleansing, which have been voiced by Armenia for a long time, reflect the seriousness of the existing threat.
Moreover, this once again shows the bankruptcy of the arguments of the Azerbaijani side regarding not returning Armenian prisoners of war and civilians illegally held in Baku after the [Artsakh] 44-day war, as well as military personnel abducted on May 26 of this year from the sovereign territory of the Republic of Armenia and holding fabricated trials against them.
These actions, in parallel with blocking the Lachin corridor and refusing to address the issues of the rights and security of the people of NK, are aimed at intimidating the population of NK and once again cast serious doubt on the possibility of not only ensuring the minimum rights of the people of NK, but also the realization of the right to life in the absence of international involvement․
We consider unacceptable and deserving of condemnation the criminal act committed by Azerbaijan today and the ongoing blockade of the Lachin corridor. We expect unified and clear steps by the international community, including the use of existing tools aimed at restoring unhindered movement along the Lachin corridor, ensuring the activities of international humanitarian organizations in Nagorno-Karabakh and ensuring humanitarian access to Nagorno-Karabakh," the statement reads.