Այս տարվա աշնանը պաշտոնապես կհայտարարվի աշխարհի խոշոր ինժեներական կազմակերպություններից մեկի՝ սինգապուրյան ST Kinetics-ի մուտքը Հայաստան: Այդ մասին այսօր` հոկտեմբերի 10-ին, Երեւանում անցկացվող «ԱրմԹեք Կոնգրես 2011» համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
ST Kinetics-ը Հայաստանում բացել է մասնաճյուղ, որի առաջնային նպատակը հետազոտությունների եւ մշակումների լաբորատորիայի, ինչպես նաեւ` ավտոնոմ մեքենաների ու ավտոնոմ սարքավորումների պլատֆորմի հիմնումն է: Ըստ Տ. Սարգսյանի` այստեղ մշակված ալգորիթմերը կվաճառվեն ողջ աշխարհում:
Առաջիկա տասը տարիների ընթացքում ընկերությունը նախատեսում է Հայաստանում ներդնել տարեկան 1-2 մլն դոլար: ST Kinetics-ը զբաղվում է ցամաքային համակարգերի եւ տրանսպորտային՝ օդային եւ ծովային միջոցների ճարտարագիտական սարքավորումների ամբողջական ծրագրավորմամբ:

Осенью этого года будет официально объявлено о выходе на армянский рынок одной из крупных инженерных организаций мира - сингапурской ST Kinetics. Об этом сегодня, 10 октября, на форуме «ArmTech Congress» в Ереване заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
ST Kinetics открыла филиал в Армении, основной целью которого является основание лаборатории для исследований и разработок, а также платформы для создания автономных машин и устройств. По словам Саркисяна, разработанные здесь алгоритмы будут продаваться по всему миру.
В течение ближайших 10 лет компания собирается инвестировать в Армении $1-2 млн. ежегодно. ST Kinetics занимается комплексным программированием инженерных устройств сухопутных систем, а также воздушных и наводных транспортных средств.