Ադրբեջանի կողմից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը, հուլիսի 29-ին Ադրբեջանի կողմից առևանգվելուց հետո, ընտանիքի անդամներից ոչ մեկի հետ առ այսօր կապ չի հաստատել:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Վագիֆ Խաչատրյանի դուստր՝ Ծովինար Խաչատրյանը:
«Ամեն օր  մի քանի անգամ գնում ենք Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակ, իսկ քույրս՝ Երևանի՝ որևէ տեղեկություն իմանալու համար: Մեզ ասում են, որ ոչ մի տեղեկություն չունեն: Հայտնում են, որ  բանակցում են հորս տեսակցելու համար, բայց առայժմ՝ անարդյունք»,-մանրամասնել է Ծ. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչը միայն հուլիսի 29-ի կեսգիշերին է զանգահարել և տեղեկացրել, որ Վագիֆ Խաչատրյանը գտնվում է Բաքվում՝ հիվանդանոցում, որտեղ նրան  արհեստական շնչառության սարք է միացվել:
Դստեր խոսքով՝ հայրը առողջական խնդիրներ ունի և մեկ անգամ ևս հորդորում է միջազգային կառույցներին՝ արձագանքել իրենց խնդրանքներին և հորը օր առաջ վերադարձնել հայրենիք՝ կյանքը փրկելու համար:

Vagif Khachatryan, 68, who was being transferred from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia for treatment, and escorted by the International Committee of the Red Cross, has not contacted any of his family members ever since his abduction by Azerbaijan on July 29. Khachatryan's daughter, Tsovinar Khachatryan, informed Artsakhpress about this.
"We go to the [Artsakh capital] Stepanakert office of the Red Cross several times a day, and my sister—to the Yerevan [office of the Red Cross] to find out any information. They tell us they have no information. They say that they are negotiating to see my father, but so far to no avail," Tsovinar Khachatryan said.
According to her, a representative of the Red Cross called only at midnight on July 29 and informed that Vagif Khachatryan was in a hospital in Azerbaijani capital Baku, where he was hooked up to an artificial respirator.
According to Tsovinar Khachatryan, her father has health problems, and she once again urged the international organizations to respond to their requests and have their father returned to the homeland as soon as possible in order to save his life.