Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ժողովուրդը հույսով սպասում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի այսօրվա արտակարգ նիստին, դրան հաջորդող գործընթացներին և, վերջիվերջո, դրանց շոշափելի արդյունքներին: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրելէ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Այս նիստը լակմուսի թուղթ է ոչ միայն Արցախի շուրջ միջազգային հանրության և դրա կոնկրետ դերակատարների իրական դիրքորոշումների ու վարքի համար, այլև՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման, մարդու և ժողովուրդների իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման գործում միջազգային հանրության ստանձնած իրավական ու բարոյական պարտավորությունների համար:
Մեր ակնկալիքն ու պահանջն է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամաններին ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան: Մեր ժողովրդի կենսագործունեության համար բավարար ու բարենպաստ միջավայր և միջազգային երաշխիքներ ապահովելուց հետո մենք պատրաստ ենք ներգրավվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ ու արդարացի կարգավորման միջազգային գործընթացում:
Մենք բազմիցս ենք ընդգծել մեր դիրքորոշումը, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և ցեղասպանության կանխարգելման սկզբունքների վրա: Ընդ որում, Արցախի ժողովուրդն իր ինքնորոշման իրավունքն իրացրել է՝ չխաթարելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ուստի, անտեղի են ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հակադրման փորձերը»:

The people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) are anxiously anticipating today's extraordinary session of the UN Security Council as well as the subsequent proceedings and, ultimately, the tangible results. Artsakh President Arayik Harutyunyan wrote about this on Facebook Wednesday. He added as follows:
“This session stands as a litmus test not only for the real positions and behavior of the international community around Artsakh and its specific actors, but also for the legal and moral obligations assumed by the international community in preventing genocides, guaranteeing the rights and freedoms of humans and peoples.
“Our expectation and demand from the UN Security Council is to restore the unimpeded and two-way movement of people, vehicles and goods through the Lachin Corridor, in accordance with the orders of the International Court of Justice and the Tripartite Statement of November 9, 2020.
“After providing a sufficient and favorable environment and international guarantees for the life-activity of our people, we are ready to engage in the international process for comprehensive and fair settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
“We have repeatedly underscored our position that the settlement of the conflict should be primarily based on the principles of right to self-determination and preventing genocide of the people of Artsakh. Moreover, the people of Artsakh have exercised their right to self-determination without disrupting the territorial integrity of Azerbaijan. Therefore, attempts to contrast the principles of the right to self-determination and territorial integrity hold no relevance.”