Թբիլիսիի վերաքննիչ դատարանն այսօր` հոկտեմբերի 12-ին, անփոփոխ է թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը` Վրաստանի սահմանապահ ոստիկանության նախկին ղեկավարի, Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեի ամուսնու`Բադրի Բիցաձեի նկատմամբ, որը հեռակա կարգով դատապարտվել է ոստիկանությանը դիմադրելու համար: Այդ մասին հայտնում է «Նովոստի- Գրուզիա»-ն` վկայակոչելով Բիցաձեի փաստաբան Լեւան Սամուշիային:
Նրա խոսքով, վերաքննիչ դատարանի որոշումը մեկ ամսում կբողոքարկվի Գերագույն դատարանում: Իսկ հաջորդ փուլը լինելու է Ստրասբուրգում` Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում:
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիի քաղաքային դատարանն օգոստոսի 19-ին դատավճիռ է կայացրել Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեի ամուսնու՝ Բադրի Բիցաձեի նկատմամբ։ Նա դատապարտվել է 5 տարի եւ 6 ամիս ազատազրկման:
Բիցաձեին, ում մեղադրել են այն բանում, որ նա Թբիլիսիում վերջերս կայացած հանրահավաքների ժամանակ կազմակերպել է ընդդիմադիրների հարձակումը ոստիկանների վրա, դատապարտել են 5,5 տարվա ազատազրկման։
Հիշեցնենք, որ բողոքի ակցիաները Թբիլիսիում տեղի էին ունեցել մայիսի 21-ից 26-ը։ Հանրահավաքների կազմակերպիչները իշխանափոխություն էին պահանջում եւ հեղափոխության կոչ անում։

Тбилисский апелляционный суд 12 октября оставил в силе решение суда первой инстанции в отношении экс-шефа Погранполиции Грузии, супруга экс-спикера паламента Грузии Нино Бурджанадзе - Бадри Бицадзе, заочно осужденного за организацию противостояния полиции. Об этом сообщает «Новости-Грузия» со ссылкой на его адвоката Левана Самушия.
По его словам, в течение месяца решение апелляционного суда будет опротестовано в Верховном суде. А следующим этапом будет Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге.
Тбилисский городской суд 19 августа приговорил Бицадзе к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы. Он был признан виновным по статье 25,353-й часть два УК Грузии – «противостояние, угроза или насилие в отношении защитников общественного порядка или других представителей власти, осуществленное группой» после того, как в ночь на 26 мая в центре Тбилиси спецназ разогнал акцию протеста «Народного собрания» во главе с экс-спикером парламента Грузии Нино Бурджанадзе.
После событий 26 мая местонахождение Бицадзе не было известно. В конце сентября, телекомпания «Рустави-2» распространила видеозапись, сделанную у гостиницы Grand Hotel в Вене, на которой запечатлены разыскиваемый властями Грузии Бицадзе с сыном и супругой - Нино Бурджанадзе.