Քննությունը դիտարկում է վարկածն այն մասին, ՄՌԿ Վագների հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինի ինքնաթիռում՝ շասսիի խցիկում պայթուցիկ սարքավորում է տեղադրված եղել։ Այս մասին իր աղբյուրներին հղում անելով հաղոդում է Shot տելեգրամյան ալիքը։
Նախնական տվյալներով՝ թռիչքի ընթացքում պայթյունը տեղի է ունեցել հենց շասսիի կողմից։ Պայթյունի հետևանքով պոկվել է ինքնաթիռի թևը, որն իր հերթին հարվածել է ստաբիլիզատորին, ինչի հետևանքով բիզնես ջեթը սկսել է կտրուկ բարձրություն հավաքել, ինչից հետո կտրուկ սպիրալաձև անկում է ունեցել։
Ալիքի աղբյուրի հավաստմամբ՝ պայթյունի վարկածն այժմ «ստուգվում է»։
«ВЧК ОГПУ» տելեգրամ ալիքի անանուն աղբյուրը պնդում է, որ ինքնաթիռի կործանման գործում առաջին կասկածյալն է հայտնվել։ Դա Պրիգոժինի անձնական օդաչու և կործանված ինքնաթիռի սեփականատեր «МНТ Аэро» ընկերության նախկին հիմնադիր Արտյոմ Ստեպանովն է։ Ալիքի տվյալներով՝ նա հասանելիություն ուներ ինքնաթիռին։ Ստեպանովն այժմ հետախուզման մեջ է։ Նույն աղբյուրի տվյալներով՝ Ստեպանովը ինքնաթիռի կործանումից առաջ մեկնել է Կամչատկա։ Նրա եղբոր խոսքով՝ Ստեպանովը 3 օր է՝ արշավի է մեկնել և կապի դուրս չի գալիս։ Բացի այդ, «МНТ Аэро»-ի փաստացի սեփականատեր Օլգա Գուբարևան և Ստեպանովի գործընկեր Կիրիլ Շերբակովը ևս կապի դուրս չեն գալիս։
Տելեգրամ ալիքների տարածած այս տեղեկությունների պաշտոնական հաստատում առկա չէ։
«Фонтанка»-ն, սեփական աղբյուրներին հղում անելով, գրում է, որ զոհերի մարմինները բազմաթիվ վնասվածքների հետևանքնով արտաքին նույնականացման ենթակա չեն։ Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ մասնագետները, հիմնվելով անուղղակի ապացույցների վրա, կարծում են, որ Պրիգոժինը զոհերի թվում է։

Следствие рассматривает версию, согласно которой в самолете основателя ЧВК Вагнера Евгения Пригожина в отсеке шасси было заложено взрывное устройство. Об этом сообщает телеграм-канал Shot со ссылкой на источник.
По предварительным данным, именно около шасси произошел взрыв во время полета. Из-за взрыва оторвало крыло, которое ударило в стабилизатор, из-за этого бизнес-джет стал резко набирать высоту, после чего «ушел в штопор».
Источник канала утверждает, что версия со взрывом сейчас «проверяется».
Анонимный телеграм-канал «ВЧК ОГПУ» утверждает, что в деле о крушении самолета появился первый подозреваемый. Это, как пишет канал, личный пилот Пригожина и бывший учредитель компании-владельца разбившегося лайнера «МНТ Аэро» Артем Степанов. По данным канала, он имел доступ к самолету, его разыскивают правоохранительные органы. Канал также пишет, что Степанов перед крушением самолета уехал на Камчатку. По словам его брата, Степанов третий день в походе и без связи. Кроме того, номинальная владелица «МНТ Аэро» Ольга Губарева и бизнес-партнер Степанова Кирилл Щербаков не выходят на связь, утверждает телеграм-канал.
Официального подтверждения информации, которую публикуют Shot и «ВЧК-ОГПУ», нет.
«Фонтанка» со ссылкой на источник пишет, что тела погибших не поддаются визуальному опознанию из-за того, что сильно пострадали. По словам собеседника издания, по косвенным признакам специалисты говорят, что Пригожин есть среди погибших.