Իտալիայում մոտ 8,4 միլիոն աշխատատեղ վտանգի տակ կհայտնվի արհեստական ​​ինտելեկտի  օգտագործման մեծացման պատճառով, ասվում է Confartigianato-ի՝ արհեստավորների և փոքր բիզնեսի խոշորագույն ազգային կազմակերպության հինգշաբթի հրապարակած զեկույցում:
«Զբաղվածների ընդհանուր թվի 36,2%-ը  իր վրա կզգա խորը տեխնոլոգիական վերափոխումների և ավտոմատացման գործընթացների արդյունքները», - զգուշացնում են  Իտալիայի աշխատաշուկայի վրաԱԻ-ի ազդեցության մասին հոդվածի հեղինակները:
Փորձագետների կարծիքով՝ առավել վտանգված են այսպես կոչված «սպիտակ օձիքները», այսինքն՝ այն մասնագիտությունների ներկայացուցիչները, որոնք պահանջում են զարգացած ինտելեկտուալ և վարչական հմտություններ։ Խոսքը, մասնավորապես, ՏՏ ոլորտի մասնագետների, վարչական և կոմերցիոն մենեջերների, գիտնականների և ճարտարագետների, որակավորված պետական ​​ծառայողների մասին է։ Եվ հակառակը, շատ ավելի քիչ վտանգ է սպառնում ձեռքի աշխատանքով զբաղվող մարդկանց՝ արհեստավորներին։ Տարածաշրջանային առումով, Ապենիններում արհեստական ​​ինտելեկտի վտանգը ամենամեծն է արդյունաբերական Լոմբարդիայում և Լացիոյի մետրոպոլիտենում, որտեղ դրա ազդեցությունն իրենց վրա կզգան  2022 թվականին ընդունված աշխատողների համապատասխանաբար 35,2%-ը և 32%-ը:
Միաժամանակ զեկույցում վերլուծվել են նաև արհեստական ​​ինտելեկտի կիրառման դրական կողմերը՝ կապված աշխատանքի օպտիմալացման և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հետ։ Այսպես, իտալական փոքր և միջին ձեռնարկությունների 6,9%-ն արդեն օգտագործում է ռոբոտներ, ինչը բարձր է եվրոպական միջինից՝ 4,6% և երկու անգամ ավելի, քան Գերմանիայում (3,5%)։ Բացի այդ, Իտալիայում նման ընկերությունների 5,3%-ն օգտագործում է արհեստական ​​ինտելեկտի համակարգեր, իսկ 13%-ը նախատեսում է մոտ ապագայում ներդրումներ կատարել ԱԻ-ի կիրառման մեջ։
«Արհեստական ​​ինտելեկտը միջոց է, ոչ թե նպատակ։ Պետք չէ վախենալ դրանից, այլ պետք է առաջնորդվել արհեստավոր բանականությամբ՝  այն  գործիք դարձնելու համար, որը կարող է բարձրացնել մեր ձեռնարկատերերի ստեղծագործական պոտենցիալն  ու նախանձելի հմտությունները: Չկա ռոբոտ կամ ալգորիթմ, որը կարող է կրկնօրինակել վարպետությունը և ընդօրինակել գեղեցիկ և լավ պատրաստված արտադրանքների և ծառայությունների «հոգին», որոնք Made in Italy ապրանքանիշը դարձնում են աշխարհում եզակի», - հայտարարել է   Confartigianato-ի նախագահ Մարկո Գրանելլին:
Զեկույցի համաձայն՝ ԵՄ երկրների շարքում աշխատաշուկայի համար ԱԻ-ի ամենաբարձր վտանգը Լյուքսեմբուրգում է, որտեղ աշխատողների 59,4%-ը կարող է կորցնել աշխատանքը։ Այս ցուցանիշով Իտալիայից առաջ են նաև Գերմանիան (43%) և Ֆրանսիան (41,1%)։

Около 8,4 миллиона рабочих мест окажутся под угрозой в Италии в связи со все более широким использованием искусственного интеллекта, говорится в опубликованном в четверг докладе крупнейшей национальной организации ремесленников и представителей малого бизнеса Confartigianato.
«Результаты глубоких технологических преобразований и процессов автоматизации испытают на себе 36,2% от общего числа занятых», - предупреждают авторы этого документа, посвященного воздействию ИИ на итальянский рынок труда.
По мнению экспертов, наибольшему риску подвержены так называемые «белые воротнички», то есть представители профессий, которые требуют развитых интеллектуальных и административных навыков. Речь идет, в частности, об IT-специалистах, административных и коммерческих менеджерах, ученых и инженерах, квалифицированных госслужащих. И, наоборот, значительно меньшая опасность угрожает людям, занимающимся ручной работой, ремесленникам. В региональном плане опасность ИИ на Апеннинах наиболее велика в промышленно развитой Ломбардии и столичной области Лацио, где его воздействие должны ощутить соответственно 35,2% и 32% лиц, принятых на работу в 2022 году.
Одновременно в докладе проанализированы и положительные аспекты применения ИИ, связанные с оптимизацией работы и внедрением новых технологий. Так, 6,9% итальянских предприятий малого и среднего бизнеса уже используют роботов, что выше среднего европейского показателя 4,6% и вдвое больше, чем в Германии (3,5%). Кроме того, 5,3% таких компаний в Италии используют системы искусственного интеллекта, а 13% планируют в ближайшем будущем инвестировать в применение ИИ.
«Искусственный интеллект - это средство, а не цель. Его не нужно бояться, а нужно руководствоваться ремесленным интеллектом, чтобы сделать его инструментом, способным повысить творческий потенциал и завидные навыки наших предпринимателей. Не существует робота или алгоритма, которые могли бы скопировать ремесленные умения и имитировать «душу» красиво и хорошо сделанных продуктов и услуг, которые делают марку «Сделано в Италии» уникальной в мире», - заявил в этой связи президент Confartigianato Марко Гранелли.
Согласно данным доклада, среди стран ЕС наивысшая опасность для рынка труда со стороны ИИ существует в Люксембурге, где работы могут лишиться 59,4% работников. Опережают Италию по этому показателю также Германия (43%) и Франция (41,1%).