Բաքուն տեսավ, որ հետպատերազմյան առաջին փուլը հաղթահարել ենք, երբ սկսեց մեզ մեղադրել, որ մենք ինչ-որ տեղից անօդաչու սարքեր ենք գնել եւ այլն։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 29-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Մենք ամեն ինչ չենք հաղթահարել, բայց եթե այս փխրուն խաղաղության ընթացքում բարձրացնենք բանակի մարտունակությունը, ապա վաղվա օրն ավելի հուսադրող կլինի։ Մենք պետք է դասեր քաղենք 44-օրյա պատերազմից։ Զինված ուժերը պետք է դառնան այնպիսին, ինչպիսին պետք է լինեին պատերազմից առաջ»,-նշեց Քոչարյանը։
«Ինչո՞ւ էին նախկինում ուշադրություն դարձնում միայն առաջին պաշտպանական գծին, մինչդեռ ԶՈւ գլխավոր շտաբը նախկինում քաղաքական իշխանությունների առաջ երկրորդ գծի ձեւավորման խնդիր էր դնում։ Եթե այդ գիծը լիներ, մեր տարածքային կորուստներն ավելի քիչ կլինեին»,-հավելեց Քոչարյանը։

Азербайджан увидел, что первый послевоенный этап мы преодолели, когда начал нас обвинять в том, что мы откуда-то закупили беспилотники и так далее. Об этом в беседе с журналистами 29 августа заявил комиссии парламента Армении по вопросам обороны и безопасности, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Андраник Кочарян.
«Мы не все преодолели, но если за время этого хрупкого мира повысить боеготовность армии, то завтрашний день будет более обнадеживающим. Мы должны извлечь уроки из 44-дневной войны. Вооруженные силы должны стать такими, какими они должны были быть до войны», – отметил Кочарян.
Он считает, что армянская сторона близка к тому, чтобы извлечь уроки в плане инженерных работ.
«Почему раньше внимание обращали только на первую оборонительную линию, тогда как Генштаб ВС в прошлом ставил перед политическими властями проблему формирования второй линии? Если бы эта линия была, то наши территориальные потери были меньше», – добавил Кочарян.
Депутат заметил, что в некоторых странах после последних трагических случаев в армии, связанных с межличностными отношениями, распустили бы воинскую часть, однако у армянской армии есть проблемы в связи с с укомплектованностью офицерами, особенно среднего и низшего звеньев.