Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը: Հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:
Միևնույն ժամանակ Դատարանն իր որոշման մեջ նշել է, որ շարունակում է ուժի մեջ մնալ դեռեւս 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված եւ նույն թվականի նոյեմբերի 3-ին ընդլայնված միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը, որի ուժով Ադրբեջանը պարտավորվում է կատարել իր կոնվենցիոն պարտավորությունները։ Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է նաեւ Ադրբեջանին տեղյակ պահել Վագիֆ Խաչատրյանի ընդհանուր վիճակի եւ ընթացող քրեական վարույթի մասին։

The European Court of Human Rights (ECtHR) has rejected Armenia's request to apply a new temporary interim measure against Azerbaijan regarding Artsakh (Nagorno-Karabakh) resident Vagif Khachatryan, reports the representative of Armenia on international legal affairs.
At the same time, the ECtHR stated in its decision that the decision to apply an interim measure applied on September 29, 2020 and extended on November 3 of the same year, by virtue of which Azerbaijan undertakes to fulfill its convention obligations, remains in force.
Also, the ECtHR obligated Azerbaijan to inform about Khachatryan's general condition and the ongoing criminal proceedings.