Ասկերանի վարչակազմի ղեկավար Հրայր Ապրեսյանը հանդիպել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչներից մեկի հետ, ով այս պահին գտնվում է ադրբեջանցիների մոտ։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի տեղեկատվական շտաբի լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանը, որը հարյուրավոր արցախցիների հետ Ակնա- Ստեփանակերտ ճանապարհի մոտ է:
«Ռուս խաղապահների ներկայացուցիչը հավաստիացրել է Հ. Ապրեսյանին, որ ոչ մի դեպքում թույլ չեն տալու ադրբեջանցիներին առաջ շարժվել։
Մենք մնում են այստեղ։
Այս պահին վրան ենք տեղադրում»,- գրել է նա։
Նշենք, որ այս պահին հարյուրավոր արցախցիներ հավաքվել են Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհին՝ թույլ չտալու ադրբեջանական բեռների մուտքը: Իշխանությունը եւս հայտարարում է, որ որեւէ պայմանավորվածություն չկա բեռները ընդունելու վերաբերյալ:

Глава администрации Аскерана Грайр Апресян встретился с одним из представителей российских миротворческих войск, который в настоящее время находится с азербайджанцами. Об этом на своей странице в Facebook написал фотограф информационного штаба Арцаха Давид Каграманян, находящийся возле дороги Акна-Степанакерт с сотнями арцахцев.
«Представитель российских миротворцев заверил Г. Апресяна, что ни при каких обстоятельствах они не позволят азербайджанцам продвинуться вперед.
Мы остаемся здесь.
Сейчас ставим палатку», - написал он.
Отметим, что в этот момент сотни граждан Арцаха собрались на дороге Акна-Степанакерт, чтобы воспрепятствовать проникновению азербайджанских товаров. В ведомстве также заявляют, что соглашения о приеме груза нет.