Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին ասել է, որ Իրանը կվերադառնա միջուկային համաձայնագրով ստանձնած բոլոր պարտավորություններին, երբ պատժամիջոցներն ամբողջությամբ չեղարկվեն, հայտնում է IRNA-ն։
Նա նշել է, որ Իրանը միջուկային համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները կկատարի միայն այն բանից հետո, երբ արևմտյան տերությունները լիովին կատարեն իրենց պարտավորությունների բաժինը, ըստ որի՝ ամբողջությամբ կվերացնեն պատժամիջոցները։
Ի պատասխան Իսրայելի սպառնալիքների մասին հարցին՝ նա ասել է. «Իրանի միջուկային ծրագիրը չի կարող կասեցվել միջուկային օբյեկտներին հարվածներով կամ պատժամիջոցներով։ Մեր միջուկային օբյեկտներին հարվածելն անօգուտ է, և նրանց կտրվի վճռական ու կործանարար պատասխան»։
Նա ընդգծել է, որ Իսրայելի սպառնալիքները և Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակվելու կարողությունը դատարկ են և կեղծ։
Նա վստահեցրել է, որ այս տարին լինելու է Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված «քաղաքական աղմուկի» ավարտի տարի։
Նա շարունակել է, որ Իրանի և ՄԱԳԱՏԷ-ի միջև բանակցությունները շարունակվում են, իսկ բարձր հարստացված ուրանի մասնիկների գործը վերջերս փակվել է։ Էսլամին ընդգծել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի հսկողության տեսախցիկների տեղադրումը հիմնականում կախված է միջուկային համաձայնագրի մյուս կողմերի պարտավորություններից։

Глава Организации по атомной энергии Ирана Мохаммад Эслами заявил, что Иран вернется ко всем обязательствам по ядерному соглашению, когда санкции будут полностью сняты, передает ИРНА.
Он отметил, что Иран выполнит свои обязательства по ядерной сделке только после того, как западные державы полностью выполнят свою долю обязательств, согласно которым они полностью снимут санкции.
В ответ на вопрос об угрозах Израиля он сказал: «Ядерная программа Ирана не может быть остановлена путем нанесения ударов по ядерным объектам или санкциями. Наносить удары по нашим ядерным объектам бесполезно, и на них будет дан решительный и разрушительный ответ».
Он подчеркнул, что угрозы Израиля и его возможности атаковать ядерные объекты Ирана являются пустыми и ложными.
Он заверил, что этот год станет годом окончания «политического ажиотажа», связанного с ядерной программой Ирана.
Далее он сообщил, что переговоры между Ираном и МАГАТЭ продолжаются, и недавно дело о частицах высокообогащенного урана было закрыто. Эслами подчеркнул, что установка камер наблюдения МАГАТЭ в основном зависит от приверженности других сторон ядерному соглашению.