Սոթքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի հետևանքով հայկական կողմն ունի 2 զոհ, 1 վիրավոր:
ՊՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զոհված զինծառայողների տվյալները, ինչպես նաև վիրավոր զինծառայողի առողջական վիճակի մասին պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն կհրապարակի ավելի ուշ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 1-ին՝ ժամը 07:50-ից սկսած, ինտենսիվ կրակ է բացել Սոթքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով նաեւ ականանետ:

The Armenian side has two casualties and one wounded as a result of the shooting by the Azerbaijani army in the direction of Armenia’s positions located in the Sotk sector.
The Ministry of Defense (MoD) of Armenia will issue a statement about the information on the killed servicemen, as well as the state of health of the wounded soldier, the MoD informs Armenian News-NEWS.am.
Earlier, Armenian News-NEWS.am reported that starting at 7:50am Friday, units of the Azerbaijani armed forces opened intense fire, also using mortars, in the direction of the Armenian positions located in the Sotk village sector of Armenia’s Gegharkunik Province.