Ադրբեջանն ագրեսիա է իրականացնում, իսկ հետո անցնում դիվանագիտական ​​դաշտում ակտիվության՝ ցույց տալու, որ եթե դիվանագիտական ​​ճանապարհով չհասնի իր ուզածին, ապա նոր ագրեսիա կլինի։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
Ըստ նրա, Սոթքի ուղղությամբ ագրեսիան կարող է պայմանավորված լինել հանքի աշխատանքը խաթարելու և Հայաստանին տնտեսական վնաս պատճառելու ցանկությամբ։
«Սակայն ագրեսիան կարող է լինել ցանկացած այլ ուղղությամբ։ Այդպես կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չկարողանանք իրական պաշտպանություն կազմակերպել։ Հենց Բաքուն հասկանա, որ իր համար խաղաղությունն ավելի գերադասելի է, քան պատերազմը, կդադարեցնի սադրանքները»,- ասել է Կիվիրյանը։
Միևնույն ժամանակ հայկական կողմը կանգնած է վատի և վատթարի ընտրության առաջ, կարծում է նա։
«Հայկական կողմը պետք է ժամանակին ճիշտ հաշվարկեր խոշոր խաղացողների շահերը և չհայտնվեր ստեղծված իրավիճակում։ Շատերին թվում է, թե  ընկնելու տեղ էլ չկա, բայց դա այդպես չէ։ Էլ ավելի դժվար ժամանակներ են սպասվում»,- ասել է վերլուծաբանը։

Азербайджан осуществляет агрессию, а потом переходит к активности на дипломатическом поприще, чтобы показать, что если не получит желаемое путем дипломатии, то будут новая агрессия.  Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
По его словам, агрессия в направлении Сотка может быть обусловлена желанием нарушить работу рудника и нанести Армении экономический урон.
«Однако агрессия могла бы быть и в любом другом направлении. Так будет до тех пор, пока мы не сумеем организовать реальную оборону. Как только Баку поймет, что мир для него более предпочтителен, чем война, он прекратит провокации», – отметил Кивирян.
А пока перед армянской стороной стоит выбор между плохим и худшим, считает он.
«Армянская сторона должна была в свое время правильно рассчитать интересы крупных игроков и не оказаться в нынешней ситуации. Многим кажется, что падать уже некуда, но это не так. Ожидаются еще более тяжелые времена», – отметил аналитик.