Դանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը սեպտեմբերի 1-ին տեղեկացրել է Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Վլադիմիր Բարբինին, որ Կոպենհագենում Ռուսաստանի դեսպանատան հաստիքային թվաքանակը պետք է կրճատվի Մոսկվայում Դանիայի դեսպանատան հաստիքին համապատասխան մակարդակի:
Մասնավորապես, այս որոշումը նախատեսում է Ռուսաստանի դեսպանատան թվաքանակի սահմանափակում մինչեւ 5 դիվանագետ եւ 20 մարդ վարչատեխնիկական անձնակազմ:
«Երկար ժամանակ Դանիան եւ Ռուսաստանը բանակցություններ էին վարում Մոսկվայում Դանիայի դեսպանատան դանիացի աշխատակիցներին մուտքի արտոնագրեր տրամադրելու շուրջ՝ Դանիայում եւ Ռուսաստանում նորմալ գործող դեսպանատները պահպանելու նպատակով։ Այս բանակցությունները ոչ մի արդյունքի չեն հանգեցրել, քանի որ ռուսական կողմը բազմիցս փորձել է դրանցում ներառել ռուսական հետախուզության աշխատակիցներին մուտքի արտոնագրեր տրամադրելու հարցումները:
Մոսկվայում Դանիայի դեսպանատան եւ Կոպենհագենում Ռուսաստանի դեսպանատան միջեւ հավասարության որոշման արդյունքում վերջինս պետք է կրճատի իր ներկայիս աշխատակազմը: Այս կրճատումը պետք է ավարտվի ոչ ուշ, քան 2023 թվականի սեպտեմբերի 29-ը»,- նշվում է Դանիայի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Министерство иностранных дел Дании 1 сентября уведомило посла Российской Федерации Владимира Барбина о том, что штатная численность российского посольства в Копенгагене должна быть сокращена до уровня, соответствующего штатной численности датского посольства в Москве.
В частности, это решение предусматривает ограничение численности российского посольства до 5 дипломатов и 20 человек административно-технического персонала.
«На протяжении длительного периода времени Дания и Россия вели переговоры о выдаче виз датским сотрудникам посольства Дании в Москве с целью сохранения нормально функционирующих посольств в Дании и России. Эти переговоры не привели ни к каким результатам, поскольку российская сторона неоднократно пыталась включить в них запросы на выдачу виз сотрудникам российской разведки.
В результате решения о паритете между посольством Дании в Москве и посольством России в Копенгагене, последнее должно сократить свой текущий штат. Это сокращение должно быть завершено не позднее 29 сентября 2023 года», - отмечается в сообщении МИД Дании.