Դանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը սեպտեմբերի 1-ին տեղեկացրել է Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Վլադիմիր Բարբինին, որ Կոպենհագենում Ռուսաստանի դեսպանատան հաստիքային թվաքանակը պետք է կրճատվի Մոսկվայում Դանիայի դեսպանատան հաստիքին համապատասխան մակարդակի:
Մասնավորապես, այս որոշումը նախատեսում է Ռուսաստանի դեսպանատան թվաքանակի սահմանափակում մինչեւ 5 դիվանագետ եւ 20 մարդ վարչատեխնիկական անձնակազմ:
«Երկար ժամանակ Դանիան եւ Ռուսաստանը բանակցություններ էին վարում Մոսկվայում Դանիայի դեսպանատան դանիացի աշխատակիցներին մուտքի արտոնագրեր տրամադրելու շուրջ՝ Դանիայում եւ Ռուսաստանում նորմալ գործող դեսպանատները պահպանելու նպատակով։ Այս բանակցությունները ոչ մի արդյունքի չեն հանգեցրել, քանի որ ռուսական կողմը բազմիցս փորձել է դրանցում ներառել ռուսական հետախուզության աշխատակիցներին մուտքի արտոնագրեր տրամադրելու հարցումները:
Մոսկվայում Դանիայի դեսպանատան եւ Կոպենհագենում Ռուսաստանի դեսպանատան միջեւ հավասարության որոշման արդյունքում վերջինս պետք է կրճատի իր ներկայիս աշխատակազմը: Այս կրճատումը պետք է ավարտվի ոչ ուշ, քան 2023 թվականի սեպտեմբերի 29-ը»,- նշվում է Դանիայի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։

On September 1, the Danish Ministry of Foreign Affairs notified Russian Ambassador Vladimir Barbin that the staffing of the Russian embassy in Copenhagen should be reduced to a level corresponding to the staffing of the Danish embassy in Moscow.
In particular, this decision provides for limiting the size of the Russian embassy to 5 diplomats and 20 administrative and technical staff.
“Throughout an extended period, Denmark and Russia have conducted negotiations regarding the issuance of visa to Danish staff of the Danish Embassy in Moscow in order to maintain well-functioning embassies in Denmark and Russia. These negotiations have failed to achieve any results, as the Russian side repeatedly has attempted to include visa requests for Russian intelligence officers as part of these negotiations.
As a result of the decision to proceed on the basis of parity between the Danish Embassy in Moscow and the Russian Embassy in Copenhagen, the latter must reduce its current staffing level. This reduction must be completed no later than 29 September 2023,” says the statement from the Ministry of Foreign Affairs of Denmark.