Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ գործընկերությունը առաջին տարին չէ, որ սկսվել է, մենք տարբեր ձեւաչափերով համագործակցում ենք ՆԱՏՕ-ի հետ եւ ունենք պատրաստակամություն շարունակել այդ գործընթացը: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը:
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե կարող է մի օր արթնանաք ու տեսնենք, որ Ռուսաստանն այլեւս այստեղ չէ, ԱԳ փոխնախարարն ասաց. «Ինչ վերաբերում է հայ-ռուսական հարաբերություններին եւ այն խնդիրներին, որոնք մենք տեսնում ենք այս հարաբերություններում, դրանց մասին բարձրաձայնվել է բազմիցս, մասնավորապես, 2022-ի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հարձակում եղավ Ադրբեջանի կողմից, մենք այլ, ավելի ադեկվատ արձագանք էինք սպասում, թե ՌԴ-ից, թե ՀԱՊԿ-ից»:
Հարցին, թե արդյոք ռուսական կոմի հետ հանդիպումների ժամանակ ուղիղ հարց չի տրվում, թե արդյոք իրենք ուզում են դուրս գալ տարածաշրջանից, Վահան Կոստանյանը պատասխանեց. «Մենք մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ ունենում ենք շատ պարզ, բաց քննարկումներ, արտահայտում ենք այն դժգոհությունները, որ ունենք՝ կապված քայլերի բացակայության հետ, որը նկատում ենք ռուսական կողմից»:

Партнерство между Арменией и НАТО развивается не первый год, мы сотрудничаем с НАТО в различных форматах и готовы продолжить этот процесс. Об этом сегодня, 4 сентября, в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении заявил замминистра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
Касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что однажды можем проснуться и увидеть, что России здесь больше нет, замминистра иностранных дел сказал: «Что касается армяно-российских отношений и проблем, которые мы наблюдаем в этих отношениях, о них неоднократно говорилось, в частности, в сентябре 2022 года, когда Азербайджан напал на суверенную территорию Армении, мы ожидали другой, более адекватной реакции как от России, так и от ОДКБ».
На вопрос, задается ли прямой вопрос во время встреч с российской стороной о том, хотят ли они покинуть регион, Ваан Костанян ответил: «У нас очень простые, открытые обсуждения с нашими российскими коллегами, мы выражаем наше недовольство отсутствием шагов с российской стороны».