Այսօր՝ սեպտեմբերի 6-ին, Հայաստանը հայտարարեց, որ հաջորդ շաբաթ Միացյալ Նահանգների հետ համատեղ զորավարժություններ կանցկացնի, ինչը, ըստ Ռուսաստանի, մտահոգիչ է, հաղորդում է Reuters-ը:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 11-20-ը անցկացվող Eagle Partner զորավարժությունների նպատակն է ուժեր պատրաստել միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու համար։
ԱՄՆ ռազմական ներկայացուցիչը հայտնել է, որ զորավարժություններին կմասնակցեն 85 ամերիկացի և 175 հայ զինծռայող։ Նա ասել է, որ ամերիկացիները, այդ թվում՝ Կանզասի ազգային գվարդիայի անդամները, որոնք 20 տարի համագործակցում են Հայաստանի հետ վարժանքներով, զինված են լինելու հրացաններով և ծանր զինատեսակներ չեն օգտագործելու։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում սեպտեմբերի 11-20-ը Հայաստանում՝ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում և ՊՆ N ուսումնական կենտրոնում, կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը:
Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև կայունացման գործողություններ։ Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը ՆԱՏՕ/ ԳՀԽ «Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգ»-ի պլանային գնահատման համար:
Խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության շրջանակում միջազգային խաղաղապահ գործողությունների համար նախապատրաստվող ստորաբաժանումները պարբերաբար մասնակցում են նմանօրինակ համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների գործընկեր երկրներում:

Armenia said on Wednesday it would host a joint military exercise with the United States next week, a development that Russia said was cause for concern, Reuters reported
The Armenian Defense Ministry said the purpose of the September 11-20 "Eagle Partner 2023" exercise was to prepare its forces to take part in international peacekeeping missions.
A US military spokesperson said 85 US soldiers and 175 Armenians would take part. He said the Americans—including members of the Kansas National Guard which has a 20-year-old training partnership with Armenia—would be armed with rifles and would not be using heavy weaponry.
Earlier it was reported that in the framework of preparation for participation in international peacekeeping missions, the Armenia-US joint military exercise EAGLE PARTNER 2023 will be held from September 11 to 20 in Armenian.
The exercise involves stabilization tasks between conflicting parties during peacekeeping mission, the Ministry of Defense of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
The purpose of the exercise is to increase the level of interoperability of the unit participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations, to exchange best practices in control and tactical communication, as well as to increase the readiness of the Armenian unit for the planned NATO/PfP Operational Capabilities Concept evaluation.